Ustaw jako stronę startową Jesteś      gościem na stronie

roku,







czerwiec 2018 r.Aktualnościpaździernik 2018 r.


26 września 2018 r.

Europejski Dzień Języków

26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków. To coroczne święto języków ustanowione zostało w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy. W oparciu o przekonanie, że różnorodność językowa stanowi narzędzie, dzięki któremu możliwe jest osiągnięcie większego wzajemnego zrozumienia pomiędzy poszczególnymi kulturami, Rada Europy od siedemnastu już lat podejmuje starania mające na celu promowanie wielojęzyczności na terenie całej Europy. Zespół Szkół Zawodowych wpisując się w tę inicjatywę podjął wyzwanie. Poprzez śmiech i rywalizację uczniowie stali się częścią Europy.

Osią obchodów tego wyjątkowego dnia był turniej wiedzy o krajach europejskich. Zawodnicy, korzystając ze smartfonów oraz aplikacji Kahoot zmierzyli się z szeregiem pytań z zakresu kultury Włoch, historii oraz geografii państw europejskich. Stanęli do rywalizacji w angielskich łamańcach językowych, starając się w jak najkrótszym czasie wypowiedzieć zdania z pozoru niemożliwe do wypowiedzenia, szukali powodów dla których warto poznawać nowe języki. Aby przybliżyć kraje europejskie uczniowie przygotowali prezentacje dotyczące kilkunastu najbardziej wpływowych państw. Do konkursu przystąpiły następujące zespoły:

Po długiej i zagorzałej walce zwycięstwo przypadło do podziału klasie IV TFI oraz II TFI.

Europejski Dzień Języków odbył się w ramach projektu "Doświadczenie kluczem do sukcesu" z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Koordynatorami projektu są Aneta Tymińska i Lech Czarnowicz.

    Wrześniowy apel

    26 września na górnym holu budynku Zespołu Szkół Zawodowych w Sokółce odbył się apel, podczas którego dyrektor Grzegorz Zalewski wręczył dyplomy i puchar najlepszym drużynom Szkolnego Turnieju Piłki Nożnej, rozegranego we wrześniu tego roku. Prócz tego dziesięciu najlepszych uczniów z poprzedniego roku szkolnego otrzymało darmowe bilety na piątkową galę Sokółka Boxing SHOW.

      24 września 2018 r.

      Rekrutacja do projektu "Staże zagraniczne szansą na lepsze jutro"

      We wrześniu w Zespole Szkół Zawodowych w Sokółce odbyła się rekrutacja do projektu "Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego", Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego, "Staże zagraniczne szansą na lepsze jutro". W ramach projektu uczniowie odbędą 4-tygodniowy staż zawodowy na Malcie.

      Podczas rekrutacji pod uwagę brano frekwencję, ocenę końcoworoczną z języka angielskiego, średnią ocen z przedmiotów zawodowych, zaangażowanie w życie społeczne szkoły, ocenę z testu dotyczącego znajomości języka angielskiego oraz ocenę listu motywacyjnego dostarczonego przez uczniów. Na podstawie zebranej dokumentacji i listy rankingowej sporządzono listę osób zakwalifikowanych 18 uczniów w zawodach technik usług fryzjerskich, technik informatyk oraz technik mechanik.

      Koordynatorami projektu są Aneta Tymińska i Lech Czarnowicz.

        23 września 2018 r.

        98. Rocznica Bitwy Niemeńskiej

        23 września 2018 r. w Sokółce miały miejsce uroczystości związane z 98. rocznicą bitwy nad Niemnem. Po bitwie warszawskiej (zwanej też cudem nad Wisłą) była to druga bitwa, której konsekwencje zdecydowały o ostatecznym zwycięstwie wojsk polskich w wojnie z bolszewikami w 1920 roku. Msza święta w rocznicę Bitwy Niemeńskiej odbyła się o godzinie 10.00 na na cmentarzu parafialnym parafii św. Antoniego Padewskiego przy ołtarzu polowym. W tym roku głównym organizatorem uroczystości były służby mundurowe, w szczególności Wojsko Polskie i Policja. Swoją obecnością zaszczycili nas posłowie, przedstawiciele Rady Ministrów RP i przedstawiciel Senatu RP. Po mszy świętej przedstawiciele służb mundurowych oraz władz państwowych i samorządowych udali się na groby żołnierzy poległych w czasie Bitwy Niemeńskiej i złożyli na nich wieńce i wiązanki kwiatów. Jednym z elementów uroczystości było zakończenie pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego V Sztafety Niepodległości, która odbyła się w dniach 21 - 23 września. Uczestnicy sztafety swoim biegiem po terenach, na których odbywała się Bitwa Niemeńska uczcili pamięć tych, którzy zginęli w jej trakcie.

        W uroczystościach z naszej szkoły wziął udział pan dyrektor Grzegorz Zalewski wraz z pocztem sztandarowym, którego opiekunem był pan Bernard Jasielczuk. W skład pocztu wchodzili: Beata Borys, Kamila Chorąży (IV Tfi), Marek Łowczecki (IV Tm), Paweł Olechno (III Tm), Paulina Żukiewicz (II Tfi) i Dariusz Łowczecki (II Tm).

          21 września 2018 r.

          Ptak Warsaw Expo

          Uczennice klas fryzjerskich Zespołu Szkół Zawodowych w Sokółce (Kamila Chorąży, Kamila Cholewska, Angelika Tober, Joanna Bartulewicz, Paulina Żukiewicz oraz Klaudia Łysik) w piątek, 21 września były na III Edycji Międzynarodowych Targów Fryzjerskich i Kosmetycznych Beauty Days w Ptak Warsaw Expo. Podczas targów można było obejrzeć m.in. pokazy, mistrzostwa, warsztaty produkcyjne, konkurs Young Beauty Awards, Bitwę na Pędzle. Targi zgromadziły ponad 450 wystawców, a nowością podczas tegorocznej imprezy była strefa koreańska. Można było także skorzystać z bezpłatnych zabiegów i makijaży oraz stylizacji paznokci i fryzur.

          Po targach, udało się dziewczynom jeszcze zwiedzić Łazienki Królewskie, aby odpocząć od panującego na wydarzeniu zgiełku.

          Opiekunem uczennic była pani Elwira Zabłocka.

            19 września 2018 r.

            Szkolny Turniej Piłki Nożnej

            Dnia 19 września 2018 roku przy pięknej pogodzie został rozegrany Szkolny Turniej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych w Sokółce. W turnieju wzięło udział 8 drużyn, które zostały podzielone na dwie grupy. Dwa najlepsze zespoły z grupy awansowały wyżej. Rozgrywki wymagały dobrej kondycji fizycznej i tej nie zabrakło klasie II Tm, która zwyciężyła w turnieju zajmując I miejsce. Równie zaszczytne II miejsce przypadło klasie III wz, natomiast na trzecim stopniu podium ustawiły się klasy II wz i I wz. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

            Turniej odbył się dzięki zaangażowaniu nauczycieli wychowania fizycznego: Jolanty Lech i Tomasza Potapczyka.

              17-22 września 2018 r.

              Wyjazd uczestników projektu "Śladami Bohaterów - szlakiem walk o Niepodległą"

              17 września 2018 r. w godzinach porannych spod siedziby białostockiego oddziału IPN wyruszyła grupa 38 uczniów i 7 nauczycieli realizujac kolejną edycję projektu edukacyjnego "Śladami Bohaterów". Wśród nich znajdowało się pięcioro uczniów ze szkół średnich powiatu sokólskiego: Mateusz Żamojtuk (ZS w Suchowoli), Paweł Klepacki (ZS w Sokółce), Michalina Siliwonik (ZS w Dąbrowie Białostockiej), Artur Małachwiej (ZSR w Sokółce) i Kamil Andronik (ZSZ W Sokółce), pod opieką dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych w Sokółce - Grzegorza Zalewskiego.

              W pierwszym dniu wyjazdu uczestnicy mieli możliwość oddać hołd poległym żołnierzom AK w bitwie pod Krawczunami, odwiedzić wileńską Rossę, zapalić znicze na grobach poległych żołnierzy walk 1918 - 1920 r., wojny obronnej 1939 r. i Operacji Ostra Brama 1944 r. Drugi dzień wyjazdu rozpoczął się od stacji kolejowej w Bezdanach, gdzie 26 września 1908 r. Józef Piłsudski wraz z szesnastoma innymi członkami Organizacji Bojowej PPS przeprowadził udany napad na pociąg przewożący pieniądze z podatków zebranych z ziemi polskich z terenu zaboru rosyjskiego. W kościele w miejscowości Powiewiórka (w 1867 r. został ochrzczony tam Józef Piłsudski) ks. Adam Szot odprawił uroczystą mszę świętą, w której udział wzięli wszyscy uczestnicy wyjazdu. Następnie młodzież przejechała do Zułowa, miejsca urodzenia Marszałka Polski. Następnie udaliśmy się na Łotwę, do Dyneburga, gdzie odbyło się spotkanie z mieszkającymi tam Polakami. Zapalono znicze przy pomniku symbolizującym dawny cmentarz legionistów. Młodzież odwiedziła cmentarz w Ławkiesach, na którym znajdują się groby kilkudziesięciu żołnierzy z 1. Pułku Piechoty Legionów poległych we wrześniu 1919 r. w czasie tzw. Kampanii Łatgalskiej.

              Kolejne cztery dni spędziliśmy na Białorusi, odwiedzając m.in. Brasław, Głębokie, mauzoleum w Chatyniu, miejsce zbrodni stalinowskich w Kuropatach, Mińsk, zamek w Mirze, pałac Radziwiłłów w Nieświeżu, zamek i Kopiec Mickiewicza w Nowogródku, cmentarz polski w Lidzie, dom Czesława Niemena w Wasiliszkach, katedrę, zamki i cmentarz polski w Grodnie, Pałac Sapiehów w Różanie, dwór Tadeusza Kościuszki w Mereczowszczyźnie, obóz w Berezie Kartuskiej, Twierdzę Brzeską i kompleks pałacowo-parkowy rodu Niemcewiczów w Skokach.

              Wyjazd młodzieży z naszego regionu, choć zorganizowany przez oddział IPN Białystok, sfinansowany został z budżetu Powiatu Sokólskiego, za co jego uczestnicy są niezwykle wdzięczni.

                16 września 2018 r.

                Niedziela z Exclusive PROFESSIONAL Polska

                Uczennice klas fryzjerskich Zespołu Szkół Zawodowych w Sokółce (Dominika Iwanowska, Wiktoria Czepiel, Julia Kostrzewska, Zuzanna Olechno, Kamila Cholewska, Ewa Narel, Agata Marculewicz oraz Wioleta Mozolewska) spędziły ostatnią niedzielę w Białymstoku na szkoleniu "Exclusive nowe oblicze koloryzacji". Najnowsze trendy przedstawiła stylistka marki - Wiktoria Zachoża, a dziewczyny mogły zapoznać się z najnowszą marką na polskim rynku - Exclusive PROFESSIONAL, rewolucyjnym systemem krycia siwych włosów, koloryzacją farbą rozjaśniającą Exclusive czy innowacyjną szybką terapią odbudowującą w 60 sekund.

                Za organizację oraz wyjazd odpowiadały panie: Elwira Zabłocka oraz Karolina Roszkowska.

                  14 września 2018 r.

                  Recytować każdy może...

                  W Zespole Szkół Zawodowych w Sokółce z inicjatywy nauczycielek języka polskiego - pani Iwony Mackiewicz - Kowalczuk i pani Anny Tolko od 10 września do 9 listopada 2018 r. realizowany jest projekt pt. "100 wierszy na 100-lecie Niepodległości".

                  Codziennie na przerwach młodzież i nauczyciele wygłaszać będą wiersze polskich poetów o różnorodnej tematyce, które popłyną ze szkolnego radiowęzła. Zwieńczeniem tego poetyckiego wydarzenia będzie wspólna recytacja setnego wiersza o Polsce w przeddzień Święta Niepodległości.

                  Wydarzenie to ma na celu uczczenie 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz uwrażliwienie recytatorów i słuchaczy na piękno słowa poetyckiego.

                    11 września 2018 r.

                    Happening "Blisko nas..."

                    We wtorek, 11 września pod kinem "Sokół" odbył się happening dla osób niepełnosprawnych. W czasie jego trwania odbywały się występy oraz atrakcje dla dzieci. Była także możliwość spróbowania swoich sił na wózku inwalidzkim czy przejść się z opaską na oczach. Inicjatorem całej akcji było Stowarzyszenie Q Pomocy oraz Polski Związek Niewidomych Koła Terenowego w Sokółce. W parku przy kinie odbywała się także sesja zdjęciowa wykonywana przez Ewę Bieszczad. Zaś uczennice Zespołu Szkół Zawodowych im. Elizy Orzeszkowej w Sokółce (Joanna Bartulewicz, Angelika Tober, Wioleta Mozolewska, Paulina Żukiewicz oraz Klaudia Łysik) przygotowywały osoby niepełnosprawne, wykonując fryzury oraz makijaże w kolorach naturalnych, pod opieką pani Elwiry Zabłockiej.

                      Zdjęcia dzięki uprzejmości pani Ewy Bieszczad.

                      7 września 2018 r.

                      Salon Maturzystów "Perspektywy"

                      Uczniowie klas maturalnych Zespołu Szkół Zawodowych w Sokółce odwiedzili dn. 7 września Uniwersytet w Białymstoku, by wziąć udział w Salonie Maturzystów Perspektywy 2018. Impreza odbyła się w Kampusie przy ul. Ciołkowskiego. Uczestnicząc w niej, młodzież mogła poszerzyć swoją wiedzę o szczegółach egzaminu maturalnego podczas prezentacji prowadzonych przez ekspertów z OKE w Łomży. Do dyspozycji uczniów były stoiska wystawców krajowych uczelni wraz z przedstawicielami, którzy udzielali informacji o zasadach rekrutacji i oferowanych kierunkach studiów.

                      Opiekę nad uczniami sprawowały wychowawczynie: p. Renata Maliszewska (IV Tm) i p. Elwira Zabłocka (IV Tfi).

                        3 września 2018 r.

                        Upamiętnienie 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej

                        Początek roku szkolnego zawsze się kojarzy z rocznicą wybuchu II wojny światowej, z dniem 1 września 1939 roku. Po zakończeniu rozpoczęcia roku szkolnego i po spotkaniach z wychowawcami klas delegacja uczniów naszej szkoły w składzie: Kamila Chorąży (IV Tf) i Paulina Żukiewicz (II Tf) wraz z dyrektorem Grzegorzem Zalewskim i nauczycielem historii Sylwestrem Pakuła udała się na cmentarz przy parafii św. Antoniego Padewskiego w Sokółce na groby czterech żołnierzy, którzy polegli we wrześniu 1939 roku w naszym mieście, prawdopodobnie podczas bombardowania dworca kolejowego przez lotnictwo niemieckie. Złożenie wiązanki kwiatów i zapalenie zniczy było symbolem naszej pamięci o naszych bohaterskich przodkach, którzy oddali swoje życie byśmy mogli żyć w wolnej Polsce.

                          Inauguracja roku szkolnego 2018/2019

                          3 września 2018 roku w naszej szkole o godzinie 9.00 odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019. W rozpoczęciu udział wzięli nauczyciele i pracownicy szkoły oraz uczniowie i ich rodzice. Swoją obecnością zaszczycili nas: poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, pan Mieczysław Kazimierz Baszko oraz członek Zarządu Powiatu Sokólskiego pan Krzysztof Szczebiot.

                          Na początku uroczystości na krótko głos zabrał pan dyrektor Grzegorz Zalewski, który przywitał wszystkich zebranych, następnie mikrofon przekazał panu Mieczysławowi Kazimierzowi Baszko, który złożył wszystkim uczniom i pracownikom życzenia w swoim imieniu. Następnie głos zabrał pan Krzysztof Szczebiot, który również złożył życzenia dla nauczycieli i pracowników oraz dla uczniów w imieniu Starosty Sokólskiego, pana Piotra Rećko i innych członków Zarządu Powiatu Sokólskiego.

                          Następnie głos ponownie zabrał pan dyrektor Grzegorz Zalewski, który odczytał informacje i komunikaty dla uczniów klas pierwszych i klas starszych. Po zakończeniu uroczystości uczniowie klas udali się do klas na pierwsze spotkania z wychowawcami lub wychowawczyniami w nowym roku szkolnym.


                            czerwiec 2018 r.Aktualnościpaździernik 2018 r.

                            Najlepiej oglądać w rozdzielczości co najmniej 1024x768 w przeglądarkach innych niż Internet Explorer.

                            Wykonanie i administracja: © Grzegorz Zalewski