Ustaw jako stronę startową
Jesteś
roku,
"Tak, nic nie ma stałego na ziemi prócz tego, co człowiek posiada we własnej piersi i głowie: prócz wiedzy, która wskazuje drogi i uczy stąpać po nich, prócz pracy, która rozjaśnia samotność i odżegnywa nędzę, prócz doświadczenia, które naucza, i wysoko podniesionych uczuć, które od złego chronią".
Eliza Orzeszkowa
Do zadań koordynatorów projektu należy między innymi monitorowanie stażu, czy przebiega on zgodnie z założeniami projektu "Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego", Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego, "Doświadczenie kluczem do sukcesu". Opiekunowie odwiedzają więc zakłady pracy, rozmawiając z pracodawcami i obserwując pracę stażystów.
Zadania te są realizowane przez koordynatorów projektu - Anetę Tymińską i Lech Czarnowicza.
Drugi weekend uczestników projektu "Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego", Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego, "Doświadczenie kluczem do sukcesu" był czasem spędzonym w Bolonii. Nasi uczniowie zwiedzali miasto i odpoczywali. Zwiedzanie miasta mającego korzenie jeszcze starożytne, miasta pełnego zabytków, było miłym i pełnym ciekawych wrażeń czasem. Po zwiedzaniu część uczniów udała się na zakupy, by coś kupić sobie lub dla rodziny. Po powrocie do miejsca zamieszkania można było pograć w piłkarzyki, tenisa stołowego lub Xboxa:-)
Opiekę nad uczniami sprawują koordynatorzy projektu - Aneta Tymińska i Lech Czarnowicz.
Po zakończeniu pierwszego tygodnia praktyk w niedzielę 21 stycznia wszyscy uczestnicy projektu "Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego", Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego, "Doświadczenie kluczem do sukcesu" w ramach wolnego czasu wzięli udział w wycieczce do Wenecji. Około dwugodzinna jazda pociągiem z Bolonii była czasem, który bardzo szybko minął. Wenecja jest jednym z najbardziej znanych miast włoskich, została założona w połowie V wieku w niespokojnym okresie dla półwyspu Apenińskiego. Do XVIII wieku w Wenecji funkcjonowała republika, na czele której stał wybierany doża Wenecji. Miasto jest położone na bagnistych terenach wysp na Morzu Adriatyckim, dlatego w mieście jest mnóstwo kanałów, które stanowią ważne drogi komunikacyjne. Miasto słynie z wielu zabytków: bazyliki św. Marka, patrona miasta, placu św. Marka i pałacu Dożów. Podczas zwiedzania miasta przewodnik zapoznał uczniów z historią miasta, życiem codziennym, zwyczajami i obyczajami panującymi w mieście, rytuałami dnia codziennego oraz aktywnymi formami spędzania czasu wolnego. Ponadto przybliżył historię i tradycję karnawału, do którego mieszkańcy przygotowują się na długo przed nastaniem tego wyjątkowego czasu. Po obiedzie we włoskiej restauracji czas wolny upłynął w mgnieniu oka. Zmęczeni ale bogatsi o nowe informacje i doświadczenia uczestnicy projektu wrócili do Bolonii.
Opiekę nad uczniami sprawują koordynatorzy projektu - Aneta Tymińska i Lech Czarnowicz.
Pobyt uczestników projektu "Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego", Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego, "Doświadczenie kluczem do sukcesu" na stażach w Bolonii to nie tylko praca i odpoczynek. Przecież tam trzeba coś jeść! Nasi uczniowie radzą sobie z tym problemem doskonale, rozwijając swoje kulinarne talenty i korzystając zarówno ze śródziemnomorskich, jak i rodzimych przepisów;)
Opiekę nad uczniami sprawują koordynatorzy projektu - Aneta Tymińska i Lech Czarnowicz.
Pierwszy tydzień realizacji projektu "Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego", Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego, "Doświadczenie kluczem do sukcesu" upłynął pod znakiem poznawania firm oraz pracodawców koordynujących staże. W tym czasie uczniowie po otrzymaniu map miasta, na których opisany został dojazd do poszczególnych firm oraz biletów na lokalne środki komunikacji mierzyli się z samodzielnym pokonaniem trasy do miejsca pracy oraz z powrotem do miejsca zakwaterowania. Ponadto zapoznali się z profilami lokalnych przedsiębiorstw, wymaganiami pracodawców oraz organizacją pracy w poszczególnych firmach. Każdy z uczestników projektu opisuje wykonywane czynności (w języku polskim oraz angielskim) w dzienniczku praktyk, do którego zostaną wpisane uwagi pracodawców na temat rzetelności wykonywanych zadań.
Opiekę nad uczniami sprawują koordynatorzy projektu - Aneta Tymińska i Lech Czarnowicz.
17 stycznia na górnym holu budynku Zespołu Szkół Zawodowych w Sokółce odbył się apel, podczas którego zebrani uczcili pamięć tragicznie zmarłego ucznia naszej szkoły. 10 osób otrzymało nagrody za najlepszą frekwencję za miesiąc grudzień - bony do szkolnego sklepiku o wartości 10 zł. Dyrektor Grzegorz Zalewski podziękował też uczniom i opiekunom za osiągnięcia i wkład w życie szkoły w grudniu 2017 roku.
17 stycznia 2018 roku w Dąbrowie Białostockiej odbyła się inauguracja obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości i Roku Generała Sulika. Młodzież z naszej szkoły wzięła udział w VI Powiatowym Konkursie Piosenki Żołnierskiej pod honorowym patronatem Starosty Sokólskiego oraz burmistrza Dąbrowy Białostockiej. Paweł Olechno (II Tm) zaśpiewał piosenkę "Biały krzyż", a Edyta Grynczel (III Tfi) piosenkę "Niepodległa, niepokorna".
14 stycznia 30 uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Sokółce w ramach projektu "Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego", Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego, "Doświadczenie kluczem do sukcesu" wyruszyło w podróż do Bolonii. Pierwszy etap minął dość szybko. Autokar przewiózł wszystkich na lotnisko Chopina w Warszawie, gdzie każdy uczestnik nadał bagaż, otrzymał kartę pokładową i przeszedł kontrolę bezpieczeństwa. Następnie cała grupa poleciała do Frankfurtu nad Menem, gdzie wyznaczono przesiadkę na lot do Bolonii. Po dwóch godzinach oczekiwania, podczas których uczniowie mogli zjeść posiłek i nabrać sił na kolejny etap podróży, zajęli swoje miejsca w samolocie i wylecieli do Włoch. Na miejscu czekał na nich kierowca, który odwiózł wszystkich do miejsca zamieszkania. Około godziny 23.00 uczestnicy zmęczeni, ale w dobrych humorach dotarli na miejsce i zjedli pierwszy włoski posiłek;)
Opiekę nad uczniami sprawują koordynatorzy projektu - Aneta Tymińska i Lech Czarnowicz.
W dniach 10 - 12 stycznia 2018 roku uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Sokółce wzięli udział w etapie pisemnym i praktycznym egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe. Informatycy zdawali kwalifikację E.14, mechanicy - M.44, zaś fryzjerki A.23. Ostateczne wyniki egzaminów będą znane 23 marca 2018 roku.
Zespół Szkół Zawodowych w Sokółce jest jedyną szkołą ponadgimnazjalną w powiecie sokólskim (i jedną z pięciu w województwie podlaskim), w której etap pisemny egzaminu zawodowego odbywa się w nowoczesny sposób - z wykorzystaniem systemu komputerowego zamiast tradycyjnych, papierowych arkuszy.
9 stycznia 2018 roku uczniowie ZSZ w Sokółce wystawili w szkole jasełka. W rolę Maryi wcieliła się Ewa Narel z kl. II TFI, a św. Józefa - Sylwester Kabelis z II TFI. Aniołem była Angelika Tober (II TFI), sołtysa grał Paweł Olechno (II TM), policjanta - Kamil Dutkiewicz (II WZ), doktora - Kamil Sołowiej (II TFI). Ekipę diabelską reprezentowali uczniowie: Maciej Kiemiesz (I TM), Diana Sawko (IV TFI) i Edyta Grynczel (III TFI). W rolę dziecka wcieliła się Natalia Paszko z kl. I WZ. Ksiądz Tomasz Łapiak udzielił swego głosu jako szatański agent, a bibliotekarką była oczywiście pani z biblioteki - Jolanta Siemieniako - opiekun szkolnego Koła Teatralnego.
Dekoracje wykonały dziewczyny z sekcji dekoratorskiej samorządu uczniowskiego pod opieką pań Renaty Maliszewskiej i Elwiry Zabłockiej, zaś sprzętem zarządzał Kacper Babynko (III TM).
6 stycznia 2018 roku uczniowie ZSZ w Sokółce wzięli udział w świątecznym Orszaku Trzech Króli zorganizowanym w Sokółce. Razem z mieszkańcami i przedstawicielami władz miejskich i duchowieństwa przeszli w Orszaku spod kina Sokół do kościoła św. Antoniego.
W Orszaku udział wzięli: Patryk Bułatewicz (IV Tm), Kacper Babynko, Maciej Baranowski, Michał Kozłowski (wszyscy III Tm), Paweł Olechno (II Tm), Cezary Bubieniec i Ewa Narel (oboje II Tfi).
Opiekunami uczniów były panie Jolanta Siemieniako i Renata Maliszewska.
W dniach 4 - 8 stycznia 2018 roku uczniowie ZSZ w Sokółce wzięli udział w próbnej maturze przygotowanej przez wydawnictwo Nowa Era. Przyszli maturzyści sprawdzili swoją wiedzę z przedmiotów obowiązkowych: języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Ostateczne deklaracje maturalne można składać do dnia 7 lutego 2018 roku.
Opiekę nad piszącymi niestrudzenie sprawowała pani Izabela Garkowska.
Najlepiej oglądać w rozdzielczości co najmniej 1024x768 w przeglądarkach innych niż Internet Explorer.
Wykonanie i administracja: © Grzegorz Zalewski