Ustaw jako stronę startową
Jesteś
roku,
"Tak, nic nie ma stałego na ziemi prócz tego, co człowiek posiada we własnej piersi i głowie: prócz wiedzy, która wskazuje drogi i uczy stąpać po nich, prócz pracy, która rozjaśnia samotność i odżegnywa nędzę, prócz doświadczenia, które naucza, i wysoko podniesionych uczuć, które od złego chronią".
Eliza Orzeszkowa
27 lutego nagle i niespodziewanie zmarł Tomasz Miłkowski - wieloletni pedagog, dyrektor i budowniczy Szkoły Podstawowej Nr 47, instruktor ZHP... Cześć Jego pamięci!
22 lutego gościliśmy w Zespole Szkół Zawodowych w Sokółce przedstawicieli Policji - sierż. Kamila Kozłowskiego i mł. asp. Jarosława Szokę, którzy zachęcali młodzież klas IV Tm i Tfi do służby w Policji. Przedstawili warunki rekrutacji, najważniejsze informacje odnośnie zawodu oraz odpowiadali na pytania uczniów.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy po informacje na stronę internetową: http://www.podlaska.policja.gov.pl/pod/rekrutacja/ogloszenia-informacje oraz na Komendę Powiatową Policji w Sokółce.
Izabela Garkowska
20 lutego uczniowie klas VII, gimnazjów i szkół średnich powiatu sokólskiego sprawdzali swoje umiejętności językowe w III Powiatowym Dyktandzie Języka Angielskiego, które odbyło się w Liceum Ogólnokształcącym w Sokółce. Naszą szkołę reprezentowało dwóch uczniów - Damian Szarkowski (I TI) na poziomie podstawowym oraz Karol Bańkowski (IV TM) na poziomie średniozaawansowanym. Karol Bańkowski otrzymał wyróżnienie. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Klaudia A. Kmon-Ciuruk
19 lutego 2018 roku po raz kolejny w hali LO w Sokółce odbyły się cykliczne prezentacje "Uczenie w powiecie", czyli spotkania przedstawicieli szkół wyższych z maturzystami, którzy w perspektywie staną przed wyborem kierunku studiów. Spotkanie jest organizowane przez Starostwo Powiatowe w Sokółce, dwutygodnik "Wieści Podlaskie" i Burmistrza Sokółki.
W prezentacjach wzięły udział następujące uczelnie:
Z naszej szkoły w prezentacjach szkół wyższych wzięły udział klasy IV Technikum Fryzjersko - Informatycznego i IV Technikum Mechanicznego. Opiekunami klas byli: pani Aneta Tymińska i pan Sylwester Pakuła.
W piątek 16 lutego 2018 roku miał miejsce Dzień Otwarty firmy METAL-FACH, największej firmy w Sokółce. W ramach Dnia Otwartego o godzinie 12.00 odbyła się wycieczka klas czwartych Technikum Fryzjersko-Informatycznego i Technikum Mechanicznego. Zostaliśmy oprowadzeni po poszczególnych wydziałach firmy, przy okazji zapoznano nas ogólnie z jej profilem działalności. Byliśmy między innymi w magazynach handlowym i automatycznym, na malarni i spawalni. Można było obejrzeć pracujące maszyny różnego typu, związane przede wszystkim z obróbką metali - frezarki, tokarki, przecinarkę taśmową, prasę krawędziową i laser produkujący specjalne metalowe profile.
Na zakończenie wycieczki spotkał się z nami prezes firmy METAL-FACH, pan Jacek Kucharewicz, który opowiedział o profilu produkcji firmy i specyfice działania na współczesnym rynku. Zaakcentował potrzebę ciągłego unowocześniania firmy i sięgania po coraz nowsze technologie. Wspomniał o tym, że ze względu na funkcjonowanie i sprzedaż produktów firmy na rynkach całego świata ważnym atutem pracowników jest znajomość języków obcych, które są niezbędne do kontaktowania się i współpracy z lokalnymi przedstawicielami firmy na wszystkich kontynentach, w bardzo wielu krajach świata.
15 lutego 2018 roku w Sali konferencyjnej Urzędu Wojewódzkiego odbyła się konferencja "Patriotyzm i wychowanie" zorganizowana przez Podlaskiego Kuratora Oświaty.
Na wstępie przybyłych gości przywitała pani Bożena Dzitkowska, Podlaski Kurator Oświaty. W swojej wypowiedzi nawiązała do roli szkoły w kształtowaniu postaw patriotycznych. Następnie głos zabrali przybyli goście. Ksiądz arcybiskup Tadeusz Wojda zwrócił uwagę, że w dzisiejszym, globalizującym się świecie ważne są zarówno wychowanie i jak i patriotyzm. Ksiądz doktor habilitowany Andrzej Proniewski wygłosił wykład na temat: "Wychowanie wspólnym celem rodziny, szkoły, kościoła i państwa". Zdaniem księdza szkoła w wychowaniu jest środowiskiem współpracy nauczycieli, uczniów i rodziców, zaś ostatecznym celem wychowania jest samowychowanie, czyli umiejętność samodzielnego rozwoju człowieka. Głos zabrał także dr Jarosław Schabieński z Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Suwałkach, który wygłosił wykład na temat: "Wychowanie i kształtowanie postaw patriotycznych - kierunek polityki oświatowej państwa".
Wypowiedziami praktycznymi były wypowiedzi wicedyrektorów szkół, VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego i Szkoły Podstawowej nr 21 im. Józefa Piłsudskiego. Poruszono w nich, w jaki sposób szkoły realizują wychowanie patriotyczne w praktyce szkolnej przedstawiając inicjatywy szkolne sprzyjające wychowaniu patriotycznemu.
Zespół Szkół Zawodowych w Sokółce na konferencji reprezentowali nauczyciele: Klaudia Adrianna Kmon-Ciuruk, Renata Maliszewska, Anna Tolko i Sylwester Pakuła.
Dnia 13 lutego 2018 roku w Zespole Szkół Zawodowych w Sokółce po raz pierwszy odbył się I Powiatowy Festiwal Piosenki Walentynkowej, który ma szansę stać się imprezą cykliczną, odbywającą się co roku. Swoją obecnością zaszczycili nas uczestnicy z kilku szkół: Szkoły Podstawowej Nr 1 w Sokółce, Szkoły Podstawowej w Boguszach, Szkoły Podstawowej w Nowym Dworze, Zespołu Szkół Rolniczych i Zespołu Szkół w Suchowoli. Wystąpili też oczywiście uczniowie naszej szkoły. Oni również poprowadzili festiwal. Konferansjerami byli Paweł Olechno z kl. II Tm i Maciej Kiemiesz z kl. I Tm. Dekoracją o charakterze walentynkowym zajęły się dziewczęta z technikum fryzjerskiego pod kierunkiem pani Elwiry Zabłockiej, cateringiem i ogólną organizacją imprezy zajęły się panie Renata Maliszewska i Jolanta Siemieniako.
Atmosfera panująca w czasie festiwalu była godna gorących walentynkowych piosenek śpiewanych przez uczestników. Usłyszeliśmy między innymi "Perfect" Eda Sheerana, "Let Her go" zespołu Passenger, "Daimonds" Rihanny, "Can't help falling i love" Elvisa Presleya, "Promienie" zespołu Tarzan Boy i "Długość dźwięku samotności" Myslowitz. Festiwal zakończył się występami specjalnych gości. Piosenkę zespołu Virgin "Dwie bajki" zaśpiewał sam dyrektor ZSZ, pan Grzegorz Zalewski, a piosenkę "Na orbicie serc" z musicalu "Taniec wampirów" pan Krzysztof Zalewski i pani Urszula Komła.
Każdy uczestnik festiwalu otrzymał pamiątkowy gadżet: kubeczek walentynkowy z logo festiwalu, słodycze i dyplom uczestnictwa. Każda szkoła dostała pamiątkową statuetkę, specjalnie w tym celu wykonaną przez pana Mirosława Osiala na szkolnych warsztatach. Wszystkich zaprosiliśmy na degustację tortu okolicznościowego i poczęstunek.
Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych na nasz festiwal za rok, dokładnie w Walentynki. Gwarantujemy równie gorącą atmosferę;)
A oto film z Festiwalu:
W dniu 13 lutego 2018 roku w Białymstoku odbyła się Licealiada Województwa Podlaskiego w Narciarstwie Biegowym Chłopców. Zespół Szkół Zawodowych w Sokółce uplasował się na V miejscu tych zawodów, ulegając jedynie szkołom sportowym z naszego województwa specjalizującym się w tej dyscyplinie. Warunki do biegania były bardzo dobre, trasy były naśnieżane kilka dni wcześniej przez zespół ludzi odpowiedzialnych za rozgrywanie zawodów. Dystans, jaki każdy uczestnik musiał pokonać, to 2500 m.
Z zawodników ZSZ najlepiej spisał się Patryk Nadolny (III Tfi), który zajął indywidualnie 10. pozycję, co jak na tak krótkie przygotowania można uznać za bardzo dobry wynik. Zaraz za nim uplasowali się kolejni nasi uczniowie: Damian Kucharewicz (II wz), Marek Łowczecki (III Tm), Dariusz Łowczecki (I Tm), Szymon Wąsowicz (II Tm) i Maciej Kuryłowicz (I wz). W biegu chłopców wzięło udział 34 zawodników, a ostatecznie sklasyfikowano 24, którzy ukończyli bieg. Serdeczne gratulacje za V miejsce w województwie!
Komunikat końcowy Licealiady w Narciarstwie Biegowym znajduje siętutaj...
10 lutego 2018 roku, po czterech tygodniach pełnych bardzo pozytywnych wrażeń, nadszedł czas ostatniego wieczoru w Bolonii. Podobnie jak po przyjeździe uczestnicy spotkali się w piątkowy wieczór na uroczystej kolacji, podczas której wstępnie podsumowano cały projekt. Wyjazd był bardzo udany, pełny bardzo pozytywnych wrażeń, choć po czterech tygodniach nieco doskwierał wszystkim brak domu i zmęczenie. W sobotni ranek ekipa ruszyła w drogę powrotną do domu, z przesiadką we Frankfurcie nad Menem. Wieczorem wszyscy byli już w domu, radośni i zadowoleni;)
Opiekę nad uczniami sprawowali koordynatorzy projektu - Aneta Tymińska i Lech Czarnowicz.
W dniach 09-10.02.2018 roku w Białymstoku w klubie BKS "Hetman" Białystok odbył się Turniej Eliminacyjny do Mistrzostw Polski Juniorów w Boksie. Sokółkę reprezentowało czterech zawodników, w tym trzech uczniów Zespołu Szkół Zawodowych: Krystian Galej (kat. 49 kg), Kamil Kirpsza (60 kg) oraz Kamil Sołowiej (+91 kg). Wszyscy wymienieni zawodnicy, trenowani przez Tomasza Potapczyka, uzyskali awans do imprezy finałowej, która odbędzie się w Ciechocinku w dniach 27.02-04.03.2018 roku. W każdej z kategorii wagowych wystąpi po 16 najlepszych pięściarzy z Polski. Serdeczne gratulacje!
W piątek, 09 lutego, uczniowie klasy pierwszej technikum fryzjersko-informatycznego - Gabriela Komła, Sandra Nazarczuk, Adrian Borkowski, Mateusz Gajlewicz i Tomasz Kuryło odwiedzili sokólskie Schronisko dla Zwierząt. Osobiście zobaczyli na czym polega praca przy zwierzętach, poznali rezydentów schroniska oraz mimo kilkustopniowego mrozu wybrali się z nimi na długie spacery.
Serdecznie dziękuję uczniom za chęci i poświęcony czas:)
Elwira Zabłocka
W piątek 9 lutego podczas uroczystej Gali Sportu, która odbyła się w "Domu Rodzinnym Serce" odbył się finał plebiscytu, który rozstrzygnął, kto został laureatem w kategoriach: talent sportowy, super sportowiec, osobowość sportowa oraz najlepszy nauczyciel wf. W kategorii talent sportowy zwyciężył uczeń Zespołu Szkół Zawodowych w Sokółce Kamil Kirpsza (I Tm).
"Dziękuję bardzo wszystkim za oddane na mnie głosy, dziękuje również rodzicom, znajomym i mojemu trenerowi. Dwa lata temu zdobyłem brązowy medal Mistrzostw Polski, rok temu srebrny, a w tym roku będę ciężko pracował aby zdobyć złoty" - podsumował odbiór nagrody Kamil.
Najlepszym nauczycielem wychowania fizycznego w roku 2017 został natomiast Tomasz Potapczyk, uczący w sokólskiej "Zawodówce". "Dziękuję bardzo za tak ogromne wyróżnienie! Praca każdego nauczyciela wymaga ogromnych poświęceń i wielu wyrzeczeń... to tak jak w sporcie - jeśli nie ma poświęcenia i pasji, to jest to zwykła praca, jeśli jest inaczej, to staje się ona przyjemnością... Gratuluję moim jak zawsze wspaniałym zawodnikom, wychowankom za trud, który wkładają w codzienne treningi".
Zdjęcia pochodzą z portalu sokolka.tv
W ten weekend celem naszych uczniów stała się Florencja, kolejne z najstarszych miast we Włoszech, choć jest to miasto nieco młodsze niż Bolonia i mieszka w nim trochę mniej mieszkańców. Florencja, położona jest w samym sercu Toskanii, to jedno z tych miast, które przepojone historią, sztuką i zabytkami architektury zachwyca corocznie miliony turystów. Położona jest nad rzeką Arno u stóp gór Apeninów i stanowi prawdziwy skarb Półwyspu Apenińskiego.
Miasto było bardzo ważnym ośrodkiem kultury w całym okresie swojego istnienia. W XIII wieku w mieście żył i tworzył Dante Alighieri, autor jednego z najsłynniejszych dzieł czasów średniowiecza "Boskiej komedii". Warty wspomnienia jest Giotto di Bondone zwany od imienia Giotto, malarz i architekt, słynny autor fresków, z których najbardziej znane są w bazylice św. Franciszka w Asyżu, w bazylice Santa Croce we Florencji. W okresie renesansu, w mieście tworzyli między innymi Sandro Botticelli, Michał Anioł, Leonardo da Vinci. W czasach odrodzenia w mieście tworzył prawnik, pisarz polityczny i dyplomata florencki Niccolo Machiavelli, autor traktatu o sprawowaniu władzy zatytułowanego "Książę", najsłynniejszego dzieła politycznego z czasów odrodzenia.
Florencja to miasto pełne zabytków, które świadczą o wielkim bogactwie miasta, gdyż najbogatszych mieszkańców było stać na wynajmowanie najlepszych artystów dawnych czasów, stąd bogactwo miejsc do zwiedzenia, miejsc do obejrzenia. Na przestrzeni wieków rozwoju miasta powstało ich bardzo dużo i jeden dzień, który mieli nasi uczniowie to trochę mało czasu, ale z drugiej strony może to być zachęta do późniejszego odwiedzenia miasta, jeśli tylko to będzie możliwe w przyszłości.
Opiekę nad uczniami sprawują koordynatorzy projektu - Aneta Tymińska i Lech Czarnowicz.
Najlepiej oglądać w rozdzielczości co najmniej 1024x768 w przeglądarkach innych niż Internet Explorer.
Wykonanie i administracja: © Grzegorz Zalewski