Ustaw jako stronę startową Jesteś      gościem na stronie

roku,







ROK SZKOLNY 2018/2019


21 lutego 2019 r.

Szkolenie pracowników szkoły z pierwszej pomocy

21 lutego 2019 roku w Zespole Szkół Zawodowych w Sokółce odbyło się szkolenie nauczycieli i pracowników niepedagogicznych z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Szkolenie prowadzili strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sokółce, wśród których znaleźli się absolwenci naszej szkoły;)

    7 listopada 2018 r.

    Bezpieczna Szkoła

    7 listopada w Zespole Szkół Zawodowych w Sokółce odbyło się szkolenie wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły w ramach programu "Bezpieczna szkoła". Tematyka szkolenia była związana z zagrożeniami współczesnej szkoły i z procedurami reagowania w sytuacji zagrożenia. Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej.

    Zajęcia były przeprowadzane przez panów: pułkownika rezerwy doktora Krzysztofa Danielewicza, Marka Baranowskiego i Dariusza Kiliana.

    Zajęcia składały się z dwóch części, części teoretycznej, gdzie panowie przedstawili zagrożenia w szkole wynikające z aktualnej sytuacji w Europie i świecie i części warsztatowej, gdzie w grupach zastanawialiśmy się jak zareagować w sytuacjach, kiedy jest zagrożenie atakiem terrorystycznymi i jest ryzyko wzięcia zakładników, kiedy jest podłożony ładunek wybuchowy, kiedy jest zagrożenie środkami chemicznymi i biologicznymi i kiedy do obiektu wtargnie napastnik z bronią. Panowie w trakcie zajęć akcentowali szczególnie konieczność posiadania odpowiednich procedur w sytuacjach zagrożeń, a także konieczność ćwiczenia tych procedur, by wszyscy wiedzieli jak mają się zachować w sytuacjach zagrożenia.

    Dziękujemy prowadzącym za bardzo wciągające szkolenie przeprowadzone w niewątpliwie bardzo interesujący sposób świadczący o gruntownej wiedzy panów o zagrożeniach współczesnej szkoły.

      24-26 października 2018 r.

      Szkolenie CNC

      W dniach 24-26 października 2018 r. nauczyciele kierunku mechanicznego Zespołu Szkół Zawodowych w Sokółce wraz z dyrektorem Grzegorzem Zalewskim wzięli udział w szkoleniu zorganizowanym przez firmę +Abplanalp, dotyczącym korzystania z oprogramowania Esprit CAM dla obrabiarek sterowanych numerycznie (CNC). Trzydniowe szkolenie prowadzone przez Pana Jarosława Pietrzaka pozwoliło zapoznać się uczestnikom dokładnie z obsługą programu i wykonywać za jego pomocą symulacje pracy prawdziwych obrabiarek CNC, które zresztą w ciągu tego roku szkolnego zostaną do szkoły dostarczone.

        18 października 2018 r.

        Warsztaty językowe w Bibliotece Publicznej

        "Grzeczność językowa w Internecie" to temat warsztatów językowych, w których uczestniczyła młodzież klasy I Technikum Zespołu Szkół Zawodowych w Sokółce pod opieką Pani Iwony Mackiewicz-Kowalczuk. Zajęcia prowadził doktorant Uniwersytetu Warszawskiego Pan Mateusz Adamczyk, który współtworzy Radę Języka Polskiego. Młodzieży bardzo podobały się zajęcia, ponieważ tematyka była im bliska i dotyczyła ich bezpośrednio. Maile, fora, komunikatory, serwisy społecznościowe. za pośrednictwem Internetu nieustannie kontaktujemy się z innymi. Nasi wirtualni znajomi wyrabiają sobie zdanie na nasz temat na podstawie tego, co i jak piszemy. Kontakty powinny odbywać się wedle zasad podobnych do tych stosowanych poza siecią. Odpowiednikiem etykiety (czyli savoire-vivre'u czy "dobrego wychowania") jest właśnie netykieta. To zbiór zasad właściwego zachowania w internecie. Ich stosowania wymaga kultura osobista.

        Kolejne "spotkania językowe" niebawem.

          21 września 2018 r.

          Ptak Warsaw Expo

          Uczennice klas fryzjerskich Zespołu Szkół Zawodowych w Sokółce (Kamila Chorąży, Kamila Cholewska, Angelika Tober, Joanna Bartulewicz, Paulina Żukiewicz oraz Klaudia Łysik) w piątek, 21 września były na III Edycji Międzynarodowych Targów Fryzjerskich i Kosmetycznych Beauty Days w Ptak Warsaw Expo. Podczas targów można było obejrzeć m.in. pokazy, mistrzostwa, warsztaty produkcyjne, konkurs Young Beauty Awards, Bitwę na Pędzle. Targi zgromadziły ponad 450 wystawców, a nowością podczas tegorocznej imprezy była strefa koreańska. Można było także skorzystać z bezpłatnych zabiegów i makijaży oraz stylizacji paznokci i fryzur.

          Po targach, udało się dziewczynom jeszcze zwiedzić Łazienki Królewskie, aby odpocząć od panującego na wydarzeniu zgiełku.

          Opiekunem uczennic była pani Elwira Zabłocka.

            16 września 2018 r.

            Niedziela z Exclusive PROFESSIONAL Polska

            Uczennice klas fryzjerskich Zespołu Szkół Zawodowych w Sokółce (Dominika Iwanowska, Wiktoria Czepiel, Julia Kostrzewska, Zuzanna Olechno, Kamila Cholewska, Ewa Narel, Agata Marculewicz oraz Wioleta Mozolewska) spędziły ostatnią niedzielę w Białymstoku na szkoleniu "Exclusive nowe oblicze koloryzacji". Najnowsze trendy przedstawiła stylistka marki - Wiktoria Zachoża, a dziewczyny mogły zapoznać się z najnowszą marką na polskim rynku - Exclusive PROFESSIONAL, rewolucyjnym systemem krycia siwych włosów, koloryzacją farbą rozjaśniającą Exclusive czy innowacyjną szybką terapią odbudowującą w 60 sekund.

            Za organizację oraz wyjazd odpowiadały panie: Elwira Zabłocka oraz Karolina Roszkowska.


              ROK SZKOLNY 2017/2018


              17 kwietnia 2018 r.

              Fura, komóra, ale najważniejsza jest skóra!

              Mogły się o tym przekonać uczennice klasy I technikum fryzjerskiego o specjalizacji: kosmetyka pielęgnacyjna i upiększająca (Sylwia Bałakier, Roksana Błażuk, Gabriela Komła, Klaudia Łysik, Paulina Żukiewicz, Sandra Nazarczuk) oraz Joanna Bartulewicz z klasy II. Dziewczyny uczestniczyły zarówno w wykładzie, jak i warsztatach "Make up no make", przeprowadzonych w Wyższej Szkole Medycznej w Białymstoku. Podczas zajęć usystematyzowane zostały ogólnodostępne kosmetyki oraz poznały zasady wykonywania makijażu. Zapoznały się także z zasadami wykonywania demakijażu i przekonywaniem skóry do makijażu.

              Elwira Zabłocka

                4 kwietnia 2018 r.

                Warsztaty tworzenia pisanek

                Na początku było jajko... a potem pisanki. Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Sokółce mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach, podczas których powstawały piękne, kolorowe pisanki, czyli jajka ozdabiane metodą woskową (batikową). Zainteresowanie było bardzo duże, niestety nie było możliwości, aby wszyscy chętni mogli w nich uczestniczyć.

                Warsztaty poprowadziła pani Teresa Wyszyńska, w domu której tradycja ta jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Za pomocą pisaczka (patyczka z wbitą igłą) nakładała kolejne warstwy wosku, po których zanurzała jajko w barwnikach. Najważniejsze jest, aby zaczynać barwić jajko od kolorów najjaśniejszych a kończąc na najciemniejszych. Następnie jajko odkłada się do wyschnięcia i usuwa wosk, opalając lekko nad płomieniem świecy. Efektem takiej pracy są piękne, misterne, wielokolorowe pisanki.

                Chętni w ciągu 30 minut wykonywali jedno jako, tym bardziej jesteśmy pełni podziwu, że pani Teresa w tym roku wykonała ich aż 450.

                Niestety coraz mniej osób zna tą technikę i często ze zwykłej wygody sięga się po barwniki dostępne w sklepach. Brakuje chwili zadumy nad Męką Pańską, a czas w którym wykonywano pisanki właśnie temu służył.

                Serdecznie dziękuję pani Teresie oraz Danielowi, a także wszystkim dla których tradycja nie jest obojętna.

                Elwira Zabłocka

                  22 marca 2018 r.

                  GMO i czekolada...

                  Uczennice Zespołu Szkół Zawodowych w Sokółce z klas II TFI (Ewa Narel, Angelika Tober, Joanna Bartulewicz, Wioleta Mozelewska) oraz I TFI (Klaudia Łysik) oraz nasz fotograf - Adrian Borkowski (I TFI) wzięli udział w zajęciach organizowanych przez Wyższą Szkołą Medyczną w Białymstoku. Podczas wykładu uczniowie dowiedzieli się, że GMO to nie tylko zagrożenia, ale także korzyści płynące z wykorzystania takich produktów. Niestety nie ma odpowiedniej ilości badań, w jaki sposób oddziałują one na organizm człowieka. A miłośnicy czekolady za każdym razem kiedy sięgają po jej kawałek, spożywają także GMO, ponieważ lecytyna sojowa wykorzystywana przy jej produkcji pochodzą od soi zmodyfikowanej genetycznie.

                  Po wykładzie odbyły się warsztaty, w których można było stworzyć własne mydło, wykorzystując do tego zarówno barwniki, aromaty, jak i zioła. Zajęcia nie dość, że przyjemne, to i pożyteczne, bo uczniowie mieli także możliwość zbadania pH różnych substancji.

                  Elwira Zabłocka

                    21 marca 2018 r.

                    Doradztwo zawodowe w klasach maturalnych

                    21 marca pedagog Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sokółce - p. Marta Szutko-Biernacka przeprowadziła w klasach IV Tm i IV Tfi zajęcia z doradztwa zawodowego. Uczniowie dowiedzieli się o możliwych drogach i ścieżkach kariery zawodowej, problemach na rynku pracy, zastanowili się chwilkę nad własnymi wyborami życiowymi.

                    Życzę wszystkim uczniom kończącym szkołę - jak najwłaściwszych dróg, po których będą kroczyć; mądrości w podejmowaniu decyzji oraz zadowolenia i satysfakcji z powziętych działań.

                    Izabela Garkowska

                      8 marca 2018 r.

                      Warsztaty dla małych i dużych

                      W czwartek na warsztatach szkolnych Zespołu Szkół Zawodowych w Sokółce odbyły się warsztaty "Musujące kule do kąpieli". W zajęciach uczestniczyły dzieci z Przedszkola nr 2 "Zielony Zakątek" oraz uczniowie: Paulina Żukiewicz, Klaudia Łysik, Angelika Tober, Joanna Bartulewicz, Diana Sawko i Maciej Kiemiesz. Dzieci pod opieką starszych kolegów wykonały kule do kąpieli, które miały posłużyć jako prezenty z okazji Dnia Kobiet, dla mamy i babci.

                      Dzieci, korzystając z pomocy młodzieży, wykonywały kolejne elementy instrukcji, aby na koniec zapakować przygotowane prezenty. Przy produkcji wykorzystano zioła, naturalne olejki eteryczne oraz barwniki, a dzieci mogły samodzielnie wybrać z czego powstanie ich kula.

                      To były pierwsze, ale z pewnością nie ostatnie warsztaty przygotowane przez naszą młodzież dla młodszych kolegów. Serdecznie dziękujemy za liczny udział w zajęciach i zapraszamy na kolejne.

                      Elwira Zabłocka

                        16 lutego 2018 r.

                        Dzień Otwarty firmy Metal-Fach

                        W piątek 16 lutego 2018 roku miał miejsce Dzień Otwarty firmy METAL-FACH, największej firmy w Sokółce. W ramach Dnia Otwartego o godzinie 12.00 odbyła się wycieczka klas czwartych Technikum Fryzjersko-Informatycznego i Technikum Mechanicznego. Zostaliśmy oprowadzeni po poszczególnych wydziałach firmy, przy okazji zapoznano nas ogólnie z jej profilem działalności. Byliśmy między innymi w magazynach handlowym i automatycznym, na malarni i spawalni. Można było obejrzeć pracujące maszyny różnego typu, związane przede wszystkim z obróbką metali - frezarki, tokarki, przecinarkę taśmową, prasę krawędziową i laser produkujący specjalne metalowe profile.

                        Na zakończenie wycieczki spotkał się z nami prezes firmy METAL-FACH, pan Jacek Kucharewicz, który opowiedział o profilu produkcji firmy i specyfice działania na współczesnym rynku. Zaakcentował potrzebę ciągłego unowocześniania firmy i sięgania po coraz nowsze technologie. Wspomniał o tym, że ze względu na funkcjonowanie i sprzedaż produktów firmy na rynkach całego świata ważnym atutem pracowników jest znajomość języków obcych, które są niezbędne do kontaktowania się i współpracy z lokalnymi przedstawicielami firmy na wszystkich kontynentach, w bardzo wielu krajach świata.

                          15 lutego 2018 r.

                          Konferencja "Patriotyzm i Wychowanie"

                          15 lutego 2018 roku w Sali konferencyjnej Urzędu Wojewódzkiego odbyła się konferencja "Patriotyzm i wychowanie" zorganizowana przez Podlaskiego Kuratora Oświaty.

                          Na wstępie przybyłych gości przywitała pani Bożena Dzitkowska, Podlaski Kurator Oświaty. W swojej wypowiedzi nawiązała do roli szkoły w kształtowaniu postaw patriotycznych. Następnie głos zabrali przybyli goście. Ksiądz arcybiskup Tadeusz Wojda zwrócił uwagę, że w dzisiejszym, globalizującym się świecie ważne są zarówno wychowanie i jak i patriotyzm. Ksiądz doktor habilitowany Andrzej Proniewski wygłosił wykład na temat: "Wychowanie wspólnym celem rodziny, szkoły, kościoła i państwa". Zdaniem księdza szkoła w wychowaniu jest środowiskiem współpracy nauczycieli, uczniów i rodziców, zaś ostatecznym celem wychowania jest samowychowanie, czyli umiejętność samodzielnego rozwoju człowieka. Głos zabrał także dr Jarosław Schabieński z Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Suwałkach, który wygłosił wykład na temat: "Wychowanie i kształtowanie postaw patriotycznych - kierunek polityki oświatowej państwa".

                          Wypowiedziami praktycznymi były wypowiedzi wicedyrektorów szkół, VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego i Szkoły Podstawowej nr 21 im. Józefa Piłsudskiego. Poruszono w nich, w jaki sposób szkoły realizują wychowanie patriotyczne w praktyce szkolnej przedstawiając inicjatywy szkolne sprzyjające wychowaniu patriotycznemu.

                          Zespół Szkół Zawodowych w Sokółce na konferencji reprezentowali nauczyciele: Klaudia Adrianna Kmon-Ciuruk, Renata Maliszewska, Anna Tolko i Sylwester Pakuła.

                            20 grudnia 2017 r.

                            Zajęcia z pielęgniarką

                            20 grudnia odbyły się w naszej szkole (w klasach III Tfi, IV Tfi i I wz) zajęcia edukacyjne, przeprowadzone przez panią pielęgniarkę Reginę Dowgiert, dotyczące wpływu środowiska na zdrowie fizyczne i psychiczne, higieny osobistej, dbania o własne ciało, podstawowych informacji z biologii (budowa skóry) oraz roli środków czystości w życiu codziennym.

                            Izabela Garkowska

                              27 listopada 2017 r.

                              Szkolenie fryzjerskie

                              W dniu 27 listopada 2017 roku uczennice Technikum Fryzjerskiego w Zespole Szkół Zawodowych w Sokółce uczestniczyły w szkoleniu firmy FarmaVita, poświęconemu koloryzacji oraz nowym technikom pracy. Szkolenie prowadziła edukatorka firmy FarmaVita - Katya Petrova.

                              Uczennice o najwyższej średniej z przedmiotów fryzjerskich dostały w nagrodę zaproszenia na to szkolenie, które ufundowała szkoła. Brały one w nim czynny udział w części praktycznej, przez co mogły zapoznać się z nowymi technikami pracy.

                              W szkoleniu udział wzięły: Paulina Jatkowska (kl. IV TF), Kamila Chorąży (III TF), Wioleta Mozelewska (II TF) i Paulina Żukiewicz (I TF).

                              Opiekę nad grupą sprawowała nauczycielka przedmiotów fryzjerskich, pani Edyta Jelska.

                                18 października 2017 r.

                                Handel ludźmi

                                W związku z obchodzonym 18 października XI Europejskim Dniem Przeciwko Handlowi Ludźmi - trzy klasy pierwsze Zespołu Szkół Zawodowych w Sokółce (I wz, I Tm i I Tfi) uczestniczyły w spotkaniu z policjantem - Kamilem Kozłowskim, który zapoznał uczniów z ww. tematem. Była dyskusja, film, pogadanka, dystrybucja ulotek. Uczniowie poznali zasady związane z wyjazdem za granicę, bezpieczeństwem, możliwościami pomocy oraz zachowaniem się w sytuacjach trudnych.

                                Spotkanie zorganizowała pani Izabela Garkowska - pedagog szkolny

                                  Najlepiej oglądać w rozdzielczości co najmniej 1024x768 w przeglądarkach innych niż Internet Explorer.

                                  Wykonanie i administracja: © Grzegorz Zalewski & Marek Mozyrski