Ustaw jako stronę startową
Jesteś
roku,
1 marca 2019 roku w Zespole Szkół Zawodowych im. Elizy Orzeszkowej w Sokółce miało miejsce rozdanie certyfikatów dla uczestników wyjazdu na staże na Malcie w ramach projektu PO WER "Staże zagraniczne szansą na lepsze jutro. Praktyki na Malcie" będącego częścią Europejskiego Funduszu Społecznego i Funduszu Europejskiego "Wiedza - Edukacja - Rozwój". Certyfikaty otrzymali wszyscy uczniowie uczestniczący w wyjeździe na Maltę. Certyfikat potwierdza zdobycie doświadczenia zawodowego za granicą i może być wykorzystany przy pisaniu CV do ewentualnej pracy w przyszłości.
Wszystkim uczestnikom projektu serdecznie gratulujemy!!!
Piątek, 14 grudnia 2018 roku był dla naszych uczniów, uczestniczących w Projekcie PO WER "Staże zagraniczne szansą na lepsze jutro. Praktyki na Malcie" będącego częścią Europejskiego Funduszu Społecznego i Funduszu Europejskiego "Wiedza - Edukacja - Rozwój", ostatnim dniem zajęć na Malcie, w mieście Birkirkara. Uczniowie oraz koordynatorzy programu, pani Aneta Tymińska oraz pan Lech Czarnowicz otrzymali w ratuszu miejskim Birkirkary certyfikaty potwierdzające udział w projekcie.
Zajęcia projektowe w maltańskich zakładach pracy były bardzo ciekawym doświadczeniem pozwalającym uczniom na wzbogacenie ich wiedzy i praktycznych umiejętności oraz na łatwiejsze poruszanie się na współczesnym rynku pracy.
Po rozdaniu certyfikatów uczniowie zaczęli przygotowywać się do powrotu do Polski, co nastąpiło w sobotę późnym wieczorem po przylocie samolotem z Malta International Airport.
8 i 9 grudnia uczestnicy "Projektu PO WER "Staże zagraniczne szansą na lepsze jutro. Praktyki na Malcie" będącego częścią Europejskiego Funduszu Społecznego i Funduszu Europejskiego "Wiedza - Edukacja - Rozwój" mieli czas odpoczynku. W sobotę byli na plaży nad zatoką Golden Bay, która jest jedną z najpopularniejszych plaż na Malcie. Drugiego dnia celem wyprawy naszych uczniów były dwa miasta, Mdina i Rabat. Mdina to jedno z najstarszych miast na Malcie zwane też "The Silent City" czyli "Miasto Ciszy", co jest związane z zakazem ruchu kołowego w mieście, ale zakaz nie dotyczy pojazdów zaopatrzenia oraz mieszkańców miasta, których jest tylko około 300.
Rabat, po maltańsku Ir-Rabat, jest miastem, w którym mieszka około 12 tys. osób. Połowa dzisiejszego centrum miasta była również częścią Mdiny, ale Arabowie po 870 roku oddzielili Mdinę murami obronnymi i fosą, zaś Rabat był przedmieściem dawnej stolicy Malty. Miasto ma bardzo wiele zabytków związanych z bardzo bogatą historią, ale głównym celem jego odwiedzenia był Jarmark Bożonarodzeniowy i wystawa szopek.
Koordynatorami projektu i opiekunami uczniów są Aneta Tymińska i Lech Czarnowicz.
W niedzielę 2 grudnia uczestnicy "Projektu PO WER "Staże zagraniczne szansą na lepsze jutro. Praktyki na Malcie" będącego częścią Europejskiego Funduszu Społecznego i Funduszu Europejskiego "Wiedza - Edukacja - Rozwój" odwiedzili tak zwane Trzy Miasta, zwane często z angielskiego Three Cities. Jest to potoczne określenie zespołu trzech sąsiadujących ze sobą dawnych ufortyfikowanych miast na Malcie: Birgu, zwane dawniej Vittoriosa, Senglea (zwane kiedyś Citta Invicta) i Cospicua, dawniej Citta Cospicua. Znajdują się one naprzeciwko Valletty, przy Wielkim Porcie. Miasta są chronione od strony lądu przez linię fortyfikacji zwaną Cottonera Lines zbudowaną przez Zakon Maltański.
Wspaniała pogoda i widoki pozwoliły uczniom zapomnieć o tygodniu pełnym pracy i o przekroczonym półmetku pobytu na tej pięknej śródziemnomorskiej wyspie...
Koordynatorami projektu i opiekunami uczniów są Aneta Tymińska i Lech Czarnowicz.
W niedzielę 25 listopada, w ramach relaksu uczestnicy "Projektu PO WER "Staże zagraniczne szansą na lepsze jutro. Praktyki na Malcie" będącego częścią Europejskiego Funduszu Społecznego i Funduszu Europejskiego "Wiedza - Edukacja - Rozwój" odwiedzili Popeye Village, park rozrywki na Malcie położony w gminie Mellieha, nad zatoką Anchor Bay. Pierwotnie została tam zbudowana filmowa miejscowość Sweethaven na potrzeby filmu "Popeye". Film, a w zasadzie komedia musicalowa opowiada o losach marynarza o imieniu Popeye, który przybywa do filmowego miasteczka Sweethaven. Po przybyciu do niego walczy on o względy pięknej Olive z innym konkurentem. Nadludzką siłę do rywalizacji daje mu zjedzenie szpinaku. Film o dzielnym marynarzu pojawił się również w wersji animowanej. Główną rolę w filmie odgrywał znany aktor Robin Williams. Po nakręceniu filmu wioska została adaptowana do potrzeb turystyki i stała się jedną z atrakcji Malty jako "Popeye Village".
Na ulicach Sweetheaven lub inaczej Popeye Village można spotkać przechadzające się postacie z filmu, z którymi można porozmawiać i zrobić sobie zdjęcie. Dla turystów są organizowane 15-minutowe rejsy łodzią po zatoce, gdzie można fotografować krajobrazy i oglądać wioskę od strony morza.
Koordynatorami projektu i opiekunami uczniów są Aneta Tymińska i Lech Czarnowicz.
W sobotę 24 listopada uczestnicy "Projektu PO WER "Staże zagraniczne szansą na lepsze jutro. Praktyki na Malcie" będącego częścią Europejskiego Funduszu Społecznego i Funduszu Europejskiego "Wiedza - Edukacja - Rozwój" odwiedzili wioskę rybacką Marsaxlokk położoną w południowo-wschodniej części wyspy. Mieszka w niej około 4 tysiące mieszkańców. Nazwa Marsaxlokk pochodzi od dwóch arabskich słów: "marsa", co znaczy port i "xlokk", co oznacza kierunek południowo-wschodni. Wieś jest skoncentrowana wokół Tas-Silg, jednego ze wzgórz, gdzie znajdują się ruiny megalitycznej świątyni. Po Wielkim Oblężeniu Malty z 1565 roku wokół miejscowości zaczęła być budowana sieć fortyfikacji, o czym świadczą zabytki militarne - liczne baterie lub forty. W czasie II wojny światowej znajdowała się tam baza lotnictwa morskiego brytyjskiej Royal Navy, przez co miejscowość była obiektem niemieckich bombardowań.
Marsaxlokk jest miejscowością, w której odbywa się jeden z największych targów rybnych na Malcie. Stała się też miejscowością wypoczynkową, gdzie bardzo często mieszkają turyści. Z rybołówstwem jest też związana kwestia tradycyjnych łodzi rybackich na Malcie, które są bardzo kolorowo pomalowane, jak nigdzie na świecie, co można zobaczyć na zdjęciach.
Koordynatorami projektu i opiekunami uczniów są Aneta Tymińska i Lech Czarnowicz.
Pierwszy tydzień praktyk na Malcie w ramach "Projektu PO WER "Staże zagraniczne szansą na lepsze jutro. Praktyki na Malcie" będącego częścią Europejskiego Funduszu Społecznego i Funduszu Europejskiego "Wiedza - Edukacja - Rozwój" rozpoczął się od spotkania organizacyjnego w Ratuszu Birkirkary. Podczas spotkania przekazano uczniom pakiety startowe, zapoznano z przebiegiem drogi dojazdu do przedsiębiorstw, przedstawiono plan pracy na bieżący tydzień oraz zapowiedziano wizyty monitorujące w firmach. Termin następnego spotkania został ustalony na czwartkowy wieczór.
Koordynatorami projektu i opiekunami uczniów są Aneta Tymińska i Lech Czarnowicz.
W niedzielę 18 listopada uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Sokółce, którzy przebywają na Malcie w ramach projektu "Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego", Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego, "Staże zagraniczne szansą na lepsze jutro", zwiedzali stolicę tego pięknego kraju - Valettę.
Stolica Malty położona na półwyspie Sciberras pomiędzy dwiema zatokami: Grand Harbour i Marsamxett. Jest najdalej wysuniętą na południe europejską stolicą. Valletta z 320 zabytkami, jest jednym z najbardziej zagęszczonych obszarów zabytkowych na świecie. Znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Niekiedy nazywana muzeum pod gołym niebem. Została wybrana Europejską Stolicą Kultury 2018. Valletta jest najbardziej słoneczną miejscowością w Europie. Valletta obejmuje w zasadzie całą wyspę i ma około 400 000 mieszkańców.
Koordynatorami projektu i opiekunami uczniów są Aneta Tymińska i Lech Czarnowicz.
W ramach "Projektu PO WER "Staże zagraniczne szansą na lepsze jutro. Praktyki na Malcie" będącego częścią Europejskiego Funduszu Społecznego i Funduszu Europejskiego "Wiedza - Edukacja - Rozwój" w sobotę 17 listopada o godzinie 8.00 uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Sokółce wyruszyli na Maltę. Na początek była to jazda autokarem z Sokółki do Warszawy, stamtąd samolotem na lotnisko Malta International Airport. Samolot odleciał z Warszawy o godzinie 15.30, na miejsce doleciał około godziny 18.30. Następnie uczestnicy eskapady z lotniska autokarem pojechali do miejscowości Birkirkara, gdzie zostali zakwaterowani.
Bikkirkara to miasteczko obecnie liczące nieco ponad 23 tysiące mieszkańców, położone w dolinie. Jednym z najważniejszych zabytków miasta jest barokowa bazylika św. Heleny budowana w latach 1727-1782. Ciekawostką jest też "Ta' Xindi Farmhouse", czyli budynek gospodarski z XVIII wieku związany z bogatą historią Malty.
Koordynatorami projektu i opiekunami uczniów są Aneta Tymińska i Lech Czarnowicz.
Etap przygotowań uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Sokółce do wyjazdu na staże, które odbędą na Malcie w ramach projektu "Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego", Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego, "Staże zagraniczne szansą na lepsze jutro" dobiegł końca.
Były to pracowite miesiące dla wszystkich zakwalifikowanych do projektu uczniów. Od września do połowy listopada uczestniczyli oni w szeregu zajęć, których celem było wyposażenie wyjeżdżających we wszystkie niezbędne umiejętności. W ramach projektu przeprowadzono:
Ponadto ze środków projektu zostały zakupione ubrania robocze (mechanicy), zestawy nożyczek (fryzjerki), pendrivy (informatycy), słowniki angielsko-polskie oraz koszulki dla każdego uczestnika wyjazdu.
Wyjazd uczestników projektu na miesięczne staże na Malcie nastąpi już w najbliższą sobotę, 17 listopada.
Koordynatorami projektu są Aneta Tymińska i Lech Czarnowicz.
Przygotowania uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Sokółce do wyjazdu na staże, które odbędą na Malcie w ramach projektu "Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego", Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego, "Staże zagraniczne szansą na lepsze jutro", nabierają tempa. Podczas spotkania uczestników projektu wraz z rodzicami koordynatorzy przekazali informację na temat projektu. Omówiono również sprawy podróży i pobytu na Malcie. Na zakończenie spotkania uczestnicy podpisali umowy przystąpienia do projektu.
Koordynatorami projektu są Aneta Tymińska i Lech Czarnowicz.
We wrześniu w Zespole Szkół Zawodowych w Sokółce odbyła się rekrutacja do projektu "Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego", Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego, "Staże zagraniczne szansą na lepsze jutro". W ramach projektu uczniowie odbędą 4-tygodniowy staż zawodowy na Malcie.
Podczas rekrutacji pod uwagę brano frekwencję, ocenę końcoworoczną z języka angielskiego, średnią ocen z przedmiotów zawodowych, zaangażowanie w życie społeczne szkoły, ocenę z testu dotyczącego znajomości języka angielskiego oraz ocenę listu motywacyjnego dostarczonego przez uczniów. Na podstawie zebranej dokumentacji i listy rankingowej sporządzono listę osób zakwalifikowanych 18 uczniów w zawodach technik usług fryzjerskich, technik informatyk oraz technik mechanik.
Koordynatorami projektu są Aneta Tymińska i Lech Czarnowicz.
![]() |
Miło nam poinformować, że przygotowany przez Zespół Szkół Zawodowych w Sokółce wniosek pn. "Staże zagraniczne szansą na lepsze jutro" (o łącznej wartości 99 000 Euro) został zatwierdzony przez Narodową Agencję Programu Erasmus+. Projekt będzie realizowany podczas dwóch lat szkolnych: w listopadzie 2018 roku i w listopadzie 2019 roku. W stażach zagranicznych, które odbędą się na Malcie, weźmie udział łącznie 36 uczniów z 3 profili zawodowych: technik informatyk, technik mechanik i technik usług fryzjerskich. Podczas zorganizowanych praktyk uczniowie wykorzystają dotychczas zdobytą wiedzę w trakcie kształcenia ogólnego i zawodowego oraz nauczą się wykorzystywania zdobytych wiadomości i umiejętności w praktyce, jak też wezmą udział w zajęciach z języka angielskiego i wycieczkach po tej pięknej śródziemnomorskiej wyspie. Rekrutacja do projektu rusza już na początku roku szkolnego we wrześniu 2018 roku, a preferowani będą uczniowie z najlepszymi wynikami nauczania z języka angielskiego i przedmiotów zawodowych. |
![]() |
Najlepiej oglądać w rozdzielczości co najmniej 1024x768 w przeglądarkach innych niż Internet Explorer.
Wykonanie i administracja: © Grzegorz Zalewski & Marek Mozyrski