Ustaw jako stronę startową Jesteś      gościem na stronie

roku,







1 marca 2019 r.

Rozdanie certyfikatów - "Staże zagraniczne. Praktyki na Malcie"

1 marca 2019 roku w Zespole Szkół Zawodowych im. Elizy Orzeszkowej w Sokółce miało miejsce rozdanie certyfikatów dla uczestników wyjazdu na staże na Malcie w ramach projektu PO WER "Staże zagraniczne szansą na lepsze jutro. Praktyki na Malcie" będącego częścią Europejskiego Funduszu Społecznego i Funduszu Europejskiego "Wiedza - Edukacja - Rozwój". Certyfikaty otrzymali wszyscy uczniowie uczestniczący w wyjeździe na Maltę. Certyfikat potwierdza zdobycie doświadczenia zawodowego za granicą i może być wykorzystany przy pisaniu CV do ewentualnej pracy w przyszłości.

Wszystkim uczestnikom projektu serdecznie gratulujemy!!!

    14 grudnia 2018 r.

    Przystanek Malta zakończony!

    Piątek, 14 grudnia 2018 roku był dla naszych uczniów, uczestniczących w Projekcie PO WER "Staże zagraniczne szansą na lepsze jutro. Praktyki na Malcie" będącego częścią Europejskiego Funduszu Społecznego i Funduszu Europejskiego "Wiedza - Edukacja - Rozwój", ostatnim dniem zajęć na Malcie, w mieście Birkirkara. Uczniowie oraz koordynatorzy programu, pani Aneta Tymińska oraz pan Lech Czarnowicz otrzymali w ratuszu miejskim Birkirkary certyfikaty potwierdzające udział w projekcie.

    Zajęcia projektowe w maltańskich zakładach pracy były bardzo ciekawym doświadczeniem pozwalającym uczniom na wzbogacenie ich wiedzy i praktycznych umiejętności oraz na łatwiejsze poruszanie się na współczesnym rynku pracy.

    Po rozdaniu certyfikatów uczniowie zaczęli przygotowywać się do powrotu do Polski, co nastąpiło w sobotę późnym wieczorem po przylocie samolotem z Malta International Airport.

      8-9 grudnia 2018 r.

      Ostatni weekend na Malcie

      8 i 9 grudnia uczestnicy "Projektu PO WER "Staże zagraniczne szansą na lepsze jutro. Praktyki na Malcie" będącego częścią Europejskiego Funduszu Społecznego i Funduszu Europejskiego "Wiedza - Edukacja - Rozwój" mieli czas odpoczynku. W sobotę byli na plaży nad zatoką Golden Bay, która jest jedną z najpopularniejszych plaż na Malcie. Drugiego dnia celem wyprawy naszych uczniów były dwa miasta, Mdina i Rabat. Mdina to jedno z najstarszych miast na Malcie zwane też "The Silent City" czyli "Miasto Ciszy", co jest związane z zakazem ruchu kołowego w mieście, ale zakaz nie dotyczy pojazdów zaopatrzenia oraz mieszkańców miasta, których jest tylko około 300.

      Rabat, po maltańsku Ir-Rabat, jest miastem, w którym mieszka około 12 tys. osób. Połowa dzisiejszego centrum miasta była również częścią Mdiny, ale Arabowie po 870 roku oddzielili Mdinę murami obronnymi i fosą, zaś Rabat był przedmieściem dawnej stolicy Malty. Miasto ma bardzo wiele zabytków związanych z bardzo bogatą historią, ale głównym celem jego odwiedzenia był Jarmark Bożonarodzeniowy i wystawa szopek.

      Koordynatorami projektu i opiekunami uczniów są Aneta Tymińska i Lech Czarnowicz.

        2 grudnia 2018 r.

        Trzy Miasta

        W niedzielę 2 grudnia uczestnicy "Projektu PO WER "Staże zagraniczne szansą na lepsze jutro. Praktyki na Malcie" będącego częścią Europejskiego Funduszu Społecznego i Funduszu Europejskiego "Wiedza - Edukacja - Rozwój" odwiedzili tak zwane Trzy Miasta, zwane często z angielskiego Three Cities. Jest to potoczne określenie zespołu trzech sąsiadujących ze sobą dawnych ufortyfikowanych miast na Malcie: Birgu, zwane dawniej Vittoriosa, Senglea (zwane kiedyś Citta Invicta) i Cospicua, dawniej Citta Cospicua. Znajdują się one naprzeciwko Valletty, przy Wielkim Porcie. Miasta są chronione od strony lądu przez linię fortyfikacji zwaną Cottonera Lines zbudowaną przez Zakon Maltański.

        Wspaniała pogoda i widoki pozwoliły uczniom zapomnieć o tygodniu pełnym pracy i o przekroczonym półmetku pobytu na tej pięknej śródziemnomorskiej wyspie...

        Koordynatorami projektu i opiekunami uczniów są Aneta Tymińska i Lech Czarnowicz.

          25 listopada 2018 r.

          Wycieczka do Popeye Village

          W niedzielę 25 listopada, w ramach relaksu uczestnicy "Projektu PO WER "Staże zagraniczne szansą na lepsze jutro. Praktyki na Malcie" będącego częścią Europejskiego Funduszu Społecznego i Funduszu Europejskiego "Wiedza - Edukacja - Rozwój" odwiedzili Popeye Village, park rozrywki na Malcie położony w gminie Mellieha, nad zatoką Anchor Bay. Pierwotnie została tam zbudowana filmowa miejscowość Sweethaven na potrzeby filmu "Popeye". Film, a w zasadzie komedia musicalowa opowiada o losach marynarza o imieniu Popeye, który przybywa do filmowego miasteczka Sweethaven. Po przybyciu do niego walczy on o względy pięknej Olive z innym konkurentem. Nadludzką siłę do rywalizacji daje mu zjedzenie szpinaku. Film o dzielnym marynarzu pojawił się również w wersji animowanej. Główną rolę w filmie odgrywał znany aktor Robin Williams. Po nakręceniu filmu wioska została adaptowana do potrzeb turystyki i stała się jedną z atrakcji Malty jako "Popeye Village".

          Na ulicach Sweetheaven lub inaczej Popeye Village można spotkać przechadzające się postacie z filmu, z którymi można porozmawiać i zrobić sobie zdjęcie. Dla turystów są organizowane 15-minutowe rejsy łodzią po zatoce, gdzie można fotografować krajobrazy i oglądać wioskę od strony morza.

          Koordynatorami projektu i opiekunami uczniów są Aneta Tymińska i Lech Czarnowicz.

            24 listopada 2018 r.

            Marsaxlokk - zwiedzanie wioski rybackiej

            W sobotę 24 listopada uczestnicy "Projektu PO WER "Staże zagraniczne szansą na lepsze jutro. Praktyki na Malcie" będącego częścią Europejskiego Funduszu Społecznego i Funduszu Europejskiego "Wiedza - Edukacja - Rozwój" odwiedzili wioskę rybacką Marsaxlokk położoną w południowo-wschodniej części wyspy. Mieszka w niej około 4 tysiące mieszkańców. Nazwa Marsaxlokk pochodzi od dwóch arabskich słów: "marsa", co znaczy port i "xlokk", co oznacza kierunek południowo-wschodni. Wieś jest skoncentrowana wokół Tas-Silg, jednego ze wzgórz, gdzie znajdują się ruiny megalitycznej świątyni. Po Wielkim Oblężeniu Malty z 1565 roku wokół miejscowości zaczęła być budowana sieć fortyfikacji, o czym świadczą zabytki militarne - liczne baterie lub forty. W czasie II wojny światowej znajdowała się tam baza lotnictwa morskiego brytyjskiej Royal Navy, przez co miejscowość była obiektem niemieckich bombardowań.

            Marsaxlokk jest miejscowością, w której odbywa się jeden z największych targów rybnych na Malcie. Stała się też miejscowością wypoczynkową, gdzie bardzo często mieszkają turyści. Z rybołówstwem jest też związana kwestia tradycyjnych łodzi rybackich na Malcie, które są bardzo kolorowo pomalowane, jak nigdzie na świecie, co można zobaczyć na zdjęciach.

            Koordynatorami projektu i opiekunami uczniów są Aneta Tymińska i Lech Czarnowicz.

              19-23 listopada 2018 r.

              Pierwszy tydzień na Malcie

              Pierwszy tydzień praktyk na Malcie w ramach "Projektu PO WER "Staże zagraniczne szansą na lepsze jutro. Praktyki na Malcie" będącego częścią Europejskiego Funduszu Społecznego i Funduszu Europejskiego "Wiedza - Edukacja - Rozwój" rozpoczął się od spotkania organizacyjnego w Ratuszu Birkirkary. Podczas spotkania przekazano uczniom pakiety startowe, zapoznano z przebiegiem drogi dojazdu do przedsiębiorstw, przedstawiono plan pracy na bieżący tydzień oraz zapowiedziano wizyty monitorujące w firmach. Termin następnego spotkania został ustalony na czwartkowy wieczór.

              Koordynatorami projektu i opiekunami uczniów są Aneta Tymińska i Lech Czarnowicz.

                18 listopada 2018 r.

                Zwiedzanie Valetty

                W niedzielę 18 listopada uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Sokółce, którzy przebywają na Malcie w ramach projektu "Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego", Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego, "Staże zagraniczne szansą na lepsze jutro", zwiedzali stolicę tego pięknego kraju - Valettę.

                Stolica Malty położona na półwyspie Sciberras pomiędzy dwiema zatokami: Grand Harbour i Marsamxett. Jest najdalej wysuniętą na południe europejską stolicą. Valletta z 320 zabytkami, jest jednym z najbardziej zagęszczonych obszarów zabytkowych na świecie. Znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Niekiedy nazywana muzeum pod gołym niebem. Została wybrana Europejską Stolicą Kultury 2018. Valletta jest najbardziej słoneczną miejscowością w Europie. Valletta obejmuje w zasadzie całą wyspę i ma około 400 000 mieszkańców.

                Koordynatorami projektu i opiekunami uczniów są Aneta Tymińska i Lech Czarnowicz.

                  17 listopada 2018 r.

                  Droga na Maltę uczestników projektu "Staże zagraniczne szansą na lepsze jutro"

                  W ramach "Projektu PO WER "Staże zagraniczne szansą na lepsze jutro. Praktyki na Malcie" będącego częścią Europejskiego Funduszu Społecznego i Funduszu Europejskiego "Wiedza - Edukacja - Rozwój" w sobotę 17 listopada o godzinie 8.00 uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Sokółce wyruszyli na Maltę. Na początek była to jazda autokarem z Sokółki do Warszawy, stamtąd samolotem na lotnisko Malta International Airport. Samolot odleciał z Warszawy o godzinie 15.30, na miejsce doleciał około godziny 18.30. Następnie uczestnicy eskapady z lotniska autokarem pojechali do miejscowości Birkirkara, gdzie zostali zakwaterowani.

                  Bikkirkara to miasteczko obecnie liczące nieco ponad 23 tysiące mieszkańców, położone w dolinie. Jednym z najważniejszych zabytków miasta jest barokowa bazylika św. Heleny budowana w latach 1727-1782. Ciekawostką jest też "Ta' Xindi Farmhouse", czyli budynek gospodarski z XVIII wieku związany z bogatą historią Malty.

                  Koordynatorami projektu i opiekunami uczniów są Aneta Tymińska i Lech Czarnowicz.

                    14 listopada 2018 r.

                    Ostatnie przygotowania uczestników projektu "Staże zagraniczne szansą na lepsze jutro"

                    Etap przygotowań uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Sokółce do wyjazdu na staże, które odbędą na Malcie w ramach projektu "Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego", Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego, "Staże zagraniczne szansą na lepsze jutro" dobiegł końca.

                    Były to pracowite miesiące dla wszystkich zakwalifikowanych do projektu uczniów. Od września do połowy listopada uczestniczyli oni w szeregu zajęć, których celem było wyposażenie wyjeżdżających we wszystkie niezbędne umiejętności. W ramach projektu przeprowadzono:

                    1. zajęcia z języka angielskiego, podczas których pogłębiona została wiedza z zakresu komunikacji oraz języka specjalistycznego wykorzystywanego w dziedzinie informatyki, mechaniki, jak również usług fryzjerskich (Pani Aneta Tymińska)
                    2. warsztaty pedagogiczno-psychologiczne, na których uczniowie poznali techniki radzenia sobie ze stresem oraz rozłąką (Pani Izabela Garkowska)
                    3. zajęcia kulturoznawcze przybliżające historię, kulturę oraz obyczaje panujące na Malcie (Pan Sylwester Pakuła)
                    4. szkolenie BHP uwzględniające stosowanie się do zasad bezpieczeństwa określonych dla każdego zawodu (Pan Jerzy Szymaniuk).

                    Ponadto ze środków projektu zostały zakupione ubrania robocze (mechanicy), zestawy nożyczek (fryzjerki), pendrivy (informatycy), słowniki angielsko-polskie oraz koszulki dla każdego uczestnika wyjazdu.

                    Wyjazd uczestników projektu na miesięczne staże na Malcie nastąpi już w najbliższą sobotę, 17 listopada.

                    Koordynatorami projektu są Aneta Tymińska i Lech Czarnowicz.

                      16 października 2018 r.

                      Spotkanie z rodzicami uczestników projektu "Staże zagraniczne szansą na lepsze jutro"

                      Przygotowania uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Sokółce do wyjazdu na staże, które odbędą na Malcie w ramach projektu "Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego", Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego, "Staże zagraniczne szansą na lepsze jutro", nabierają tempa. Podczas spotkania uczestników projektu wraz z rodzicami koordynatorzy przekazali informację na temat projektu. Omówiono również sprawy podróży i pobytu na Malcie. Na zakończenie spotkania uczestnicy podpisali umowy przystąpienia do projektu.

                      Koordynatorami projektu są Aneta Tymińska i Lech Czarnowicz.

                        24 września 2018 r.

                        Rekrutacja do projektu "Staże zagraniczne szansą na lepsze jutro"

                        We wrześniu w Zespole Szkół Zawodowych w Sokółce odbyła się rekrutacja do projektu "Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego", Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego, "Staże zagraniczne szansą na lepsze jutro". W ramach projektu uczniowie odbędą 4-tygodniowy staż zawodowy na Malcie.

                        Podczas rekrutacji pod uwagę brano frekwencję, ocenę końcoworoczną z języka angielskiego, średnią ocen z przedmiotów zawodowych, zaangażowanie w życie społeczne szkoły, ocenę z testu dotyczącego znajomości języka angielskiego oraz ocenę listu motywacyjnego dostarczonego przez uczniów. Na podstawie zebranej dokumentacji i listy rankingowej sporządzono listę osób zakwalifikowanych 18 uczniów w zawodach technik usług fryzjerskich, technik informatyk oraz technik mechanik.

                        Koordynatorami projektu są Aneta Tymińska i Lech Czarnowicz.

                          25 lipca 2018 r.

                          Projekt Erasmus+ przeszedł! Tym razem Malta!

                          Miło nam poinformować, że przygotowany przez Zespół Szkół Zawodowych w Sokółce wniosek pn. "Staże zagraniczne szansą na lepsze jutro" (o łącznej wartości 99 000 Euro) został zatwierdzony przez Narodową Agencję Programu Erasmus+. Projekt będzie realizowany podczas dwóch lat szkolnych: w listopadzie 2018 roku i w listopadzie 2019 roku.

                          W stażach zagranicznych, które odbędą się na Malcie, weźmie udział łącznie 36 uczniów z 3 profili zawodowych: technik informatyk, technik mechanik i technik usług fryzjerskich. Podczas zorganizowanych praktyk uczniowie wykorzystają dotychczas zdobytą wiedzę w trakcie kształcenia ogólnego i zawodowego oraz nauczą się wykorzystywania zdobytych wiadomości i umiejętności w praktyce, jak też wezmą udział w zajęciach z języka angielskiego i wycieczkach po tej pięknej śródziemnomorskiej wyspie.

                          Rekrutacja do projektu rusza już na początku roku szkolnego we wrześniu 2018 roku, a preferowani będą uczniowie z najlepszymi wynikami nauczania z języka angielskiego i przedmiotów zawodowych.

                            Najlepiej oglądać w rozdzielczości co najmniej 1024x768 w przeglądarkach innych niż Internet Explorer.

                            Wykonanie i administracja: © Grzegorz Zalewski & Marek Mozyrski