Ustaw jako stronę startową Jesteś      gościem na stronie

roku,








PEDAGOG SZKOLNY


mgr Izabela Garkowska

Jeśli:

WYSŁUCHA CIĘ, wspólnie poszukacie rozwiązań kłopotów, pomoże znaleźć nić porozumienia z nauczycielem i wesprze dobrym słowem...

Godziny pracy pedagoga szkolnego:

Poniedziałek - Piątek 800 - 1220

pedagog.zsz@poczta.fm

Rok szkolny 2014/2015


DZIECIĘCY TELEFON ZAUFANIA RZECZNIKA PRAW DZIECKA

Z okazji Międzynarodowego Dnia Telefonów Zaufania dla Dzieci, zapowiedziana jest kampania edukacyjna Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Jej celem jest promocja telefonu zaufania wśród najmłodszych, uczulenie dzieci na to, że nikt nie ma prawa łamać ich podstawowych, zagwarantowanych w konwencji praw oraz  uświadomienie im, gdzie mogą szukać pomocy w razie pojawienia się problemu. Kampania ruszy w czerwcu.

 
Link do spotu: http://www.youtube.com/watch?v=UazLHvfNXc0



MŁODZIEŻOWE BIURO PRACY w BIAŁYMSTOKU
ul. Dąbrowskiego 22, 15-872 Białystok
tel.: 85 652 34 98 fax: 85 651 61 87
e-mail:  ceipm.bialystok@ohp.pl 

 



Podstawowym zadaniem Młodzieżowych Biur Pracy jest prowadzenie pośrednictwa pracy oraz umożliwianie młodzieży zdobycie pierwszych doświadczeń zawodowych. Usługi pośrednictwa pracy wspierane są przez system poradnictwa zawodowego oraz programy rynku pracy. W MBP może się zarejestrować każdy, kto ukończył 16 lat na podstawie legitymacji szkolnej lub dowodu osobistego. Rejestracja w MBP jest niezależna od rejestracji w urzędach pracy i uprawnia do korzystania z ofert pozyskanych przez MBP.

 

Przedstawiciele Młodzieżowego Biura Pracy w naszej szkole – już w czerwcu 2013 roku!!!



31 maja – ŚWIATOWY DZIEN BEZ TYTONIU

Nałóg powoduje, że co 6 sekund umiera 1 osoba. W Polsce pali co trzeci Polak przez co połowa palaczy może umrzeć między 35 a 60 rokiem życia. Prawie 14 proc. jedenastoletnich dzieci próbowało palić z czego część nie przestaje. Szacunkowo 90 proc. palaczy rozpoczyna palenie przed 21 rokiem życia, a blisko 60 proc. polskich dzieci w wieku 13 – 15 lat ma już za sobą pierwsze eksperymenty z papierosem. Wiele spośród nich stanie się regularnymi palaczami. Polacy należą do światowej czołówki. 10 mln osób wypala rocznie około 90 mld sztuk papierosów. Przeciętny palacz wypala od 11 do 20 papierosów dziennie. Palenie tytoniu jest więc jednym z poważnych współczesnych zagrożeń cywilizacyjnych.

Palenie tytoniu jest przyczyną przedwczesnych zgonów na całym świecie. Na choroby odtytoniowe każdego roku umiera 5 mln ludzi. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia jeżeli obecna tendencja utrzyma się w 2030 roku z powodu palenia tytoniu może umrzeć rocznie 8 mln osób. Uzależnienie od tytoniu jest uznawane jako jednostka chorobowa.

Trzeba pamiętać, iż negatywne skutki palenia tytoniu nie ograniczają się jedynie do samych palaczy. Osoby znajdujące się w otoczeniu palących zmuszone są do inhalowania toksycznych składników dymu, pochodzącego z dwóch strumieni: głównego oraz bocznego ze wszystkimi tego konsekwencjami zdrowotnymi. Przewlekłe narażenie na działanie dymu papierosowego jest przyczyną wielu chorób takich jakie dotykają samych palaczy np. rak płuc, choroby układu krążenia, choroby układu oddechowego (alergie i przewlekła obturacyjna choroba płuc).

Światowy Dzień bez Tytoniu to odpowiednia chwila do walki, w której nagrodą jest życie i zdrowie każdego człowieka.







Pomoc dla Kasi

W kwietniu 2013 roku zbieraliśmy pieniądze na pomoc dla Kasi Kuchty – chorej na 4-kończynowe mózgowe porażenie dziecięce, spastykę, zez, niedowidzenie i wadę wymowy.

Serdecznie dziękujemy za pomoc, zrozumienie i wsparcie.







W marcu 2013 roku zakończyły się zajęcia z socjoterapii z projektu „Mogę więcej” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, prowadzone przez pedagoga szkolnego – p. Izabelę Garkowską.

Wzięło w nich udział 80 uczniów naszej szkoły, zajęcia odbywały się w soboty. Tematami zajęć były: poczucie własnej wartości i samoocena , komunikacja interpersonalna, asertywność, stereotypy i koncentracja uwagi.

Uczniowie otrzymali artykuły papiernicze (m.in. teczki, pendrive’y, segregatory z koszulkami, długopisy, zeszyty,





22 marca 2013 roku 80 uczniów wraz z 6 opiekunami pojechało na wycieczkę do Warszawy z projektu „Mogę więcej” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach

Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

Program wyjazdu obejmował:

  1. Seans filmowy w kinie Helios w Warszawie – „Sybriada polska” dramat historyczny w reżyserii Janusza Zaorskiego.
  2. Seans filmowy „Warszawa 1935” – 3D - krótkometrażowa animacja ukazująca stolicę Polski z okresu dwudziestolecia międzywojennego.
  3. Obiad w Centrum Nauki Kopernika.
  4. Zwiedzanie wystaw w Centrum Nauki Kopernika.

 

Ok. 23.00 zmęczeni, ale zadowoleni J wycieczkowicze wrócili do Sokółki.

 http://zszsokolka.pl/marzec2013.html


WIELKANOCNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI

W dniach 15-16 marca 2013 r. odbyła się ogólnopolska Zbiórka Żywności. Dzięki hojności mieszkańców Sokółki, około 120 wolontariuszom (w tym uczniom naszej szkoły!!!) udało się zebrać ponad 700 kg żywności. W koszykach znalazły się: 403 kg makaronu, 218 kg mąki, 160 kg oleju, 33 kg słodyczy i czekolad, a także cukier, mleko, kawa, herbata. Zebrane dary zostały podzielone na paczki i przeznaczone na rzecz potrzebujących uczniów sokólskich szkół oraz podopiecznych Fundacji SFL.

Dziękujemy wolontariuszom za bezinteresowną pomoc innym ludziom
i poświęcenie swojego wolnego czasu!







4 marca 2013 roku uczennice naszej szkoły – Karolina Krawczyk i Magdalena Grabowska – sprzedawały pocztówki świąteczne wykonane przez Artystów Malujących Ustami i Nogami. Wsparliśmy w ten sposób kolejny raz ludzi, którzy mimo choroby, znajdują w życiu pasję.



POMOC DLA TOMKA 

W lutym 2013 roku zbieraliśmy pieniądze na pomoc dla Tomka Dudka – chorego na autyzm, Chłopczyk pochodzi z rodziny wielodzietnej, nie reaguje na imię, nie mówi, nie nawiązuje kontaktu wzrokowego z drugą osobą, nie interesuje się otoczeniem.

 

Serdecznie dziękujemy za pomoc, zrozumienie i wsparcie



 
      W grudniu w klasach maturalnych odbyły się zajęcia z doradztwa zawodowego, prowadzone przez P. Martę Szutko-Biernacką. Uczniowie rozmawiali m.in. na temat predyspozycji zawodowych i kierunków studiów




ŚWIĄTECZNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI

Przed świętami Bożego Narodzenia wolontariusze naszej szkoły wzięli udział
w ogólnopolskiej świątecznej zbiórce żywności „Podziel się posiłkiem”. Dzięki uczestnictwie w akcji (jak co roku) 20 uczniów naszej szkoły otrzymało paczki żywnościowe.

Dziękujemy wolontariuszom za bezinteresowną pomoc innym ludziom i poświęcenie swojego wolnego czasu!




W grudniu 2012 roku 10 uczniów naszej szkoły otrzymało z PCK paczki świąteczne pełne słodyczy.







W listopadzie 2012 roku uczennice naszej szkoły sprzedawały pocztówki świąteczne Artystów Malujących Ustami i Nogami.





13 listopada 2012 roku w Starostwie Powiatowym w Sokółce odbyła się konferencja zorganizowana przez Komendanta Powiatowego Policji w Sokółce oraz Starostę Sokólskiego

 „RAZEM PRZECIWKO PRZEMOCY W RODZINIE”

Zjawisko przemocy to jeden z największych problemów dotykających polską rodzinę. Występujący prelegenci przedstawili zakres zjawiska na terenie powiatu sokólskiego, przypomnieli przepisy prawne dotyczące realizacji procedury przez przedstawicieli instytucji zobowiązanych do tego Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 13 września 2011 r. w sprawie procedury „NK” oraz przedstawili rolę ofiary dotkniętej przemocą domową
w postępowaniu karnym.




W listopadzie 2012 roku wzięliśmy udział w akcji „Szkoło, Pomóż i Ty”.  Tegoroczna akcja, stawia za cel pomoc 18-letniemu Szymonowi Czechowskiemu, który w wyniku nieszczęśliwego wypadku w 2011 r. stracił palce prawej dłoni. Koszt protez (42 600 zł) zdecydowanie przewyższa możliwości finansowe rodziców Szymona.

Dzięki pieniążkom ze sprzedaży kalendarzyków i miniaturowych pomocy dydaktycznych dołączyliśmy do ludzi pełnych ofiarności i dobroci dla innych.




We wrześniu 2012 roku w Tesco w Sokółce, uczniowie naszej szkoły - Patryk Gieniusz i Patryk Wojszel  (II Tm) - uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji PCK „Godne dzieciństwo”. Za pieniądze uzyskane z akcji szkoła zakupiła zestaw artykułów szkolnych dla 5 naszych uczniów („Wyprawka dla Żaka”).





Profilaktyka HIV / AIDS

   23 października 2012 r. w Starostwie Powiatowym w Sokółce odbyły się warsztaty edukacyjne z zakresu profilaktyki HIV / AIDS oraz uzależnień od substancji psychoaktywnych adresowane do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych w Sokółce.

Szkolenie było prowadzone przez specjalistę terapii uzależnień mgr. Joannę Szmurło,
z katolickiego Ośrodka Wychowania i Terapii Uzależnień „Metanoia” w Czarnej Białostockiej.
W spotkaniu uczestniczyli uczniowie:
- Zespołu Szkół Zawodowych w Sokółce,
- Zespołu Szkół Rolniczych w Sokółce,
- Zespołu Szkół w Sokółce.
Spotkanie zostało zorganizowane przy współpracy z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Sokółce.




4 października 2012 roku odbyły się zajęcia dla młodzieży z zakresu profilaktyki HIV/AIDS pn.” Uczymy się żyć bez ryzyka AIDS” zorganizowane przez Stowarzyszenie FAROS. Zajęcia obejmowały 3 godziny lekcyjne w formie mini wykładów i warsztatów i odbyły się
w klasach II Tm, I wz, I Tm, I Tfi.

 Tematyka zajęć:

  • Dorosłość a dojrzałość – zagadnienia o tematyce psychoseksualnej, dojrzewaniu płciowym, trudnych emocjach, inicjacji seksualnej i relacjach z płcią przeciwną.
  • HIV/AIDS – podstawowe informacje o wirusie, drogach zakażenia, zabezpieczeniu przed wirusem.
szacowanie ryzyka zakażenia wirusem HIV – wspólne opracowanie mapy bezpiecznych i ryzykownych sytuacji, obalanie mitów, szukanie pomocy, informacje o badaniach w kierunku HIV, trudne pytania młodzieży.



ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI „Podziel się posiłkiem”

We wrześniu 2012 roku wolontariusze naszej szkoły kolejny raz wzięli udział
w ogólnopolskiej zbiórce żywności „Podziel się posiłkiem”. Dzięki uczestnictwie w akcji 20 uczniów naszej szkoły otrzymało paczki żywnościowe.

Dziękujemy wolontariuszom za bezinteresowną pomoc innym ludziom i poświęcenie swojego wolnego czasu!





Rok szkolny 2010/2011

W szkole działa Klub Pedagoga Szkolnego oraz realizowany jest program Starszy Brat - Starsza Siostra we współpracy z warszawską Fundacją SBSS oraz Zespołem Szkół Ogólnokształcących w Sokółce.

Zapraszamy chętnych do uczestnictwa w:

Szczegóły programów i zapisy u pedagoga szkolnego.

Rok szkolny 2009/2010

Starszy Brat - Starsza Siostra

W dniach 4-5 grudnia 2009 r. Ewa Lingo oraz Barbara Szalpuk - (uczennice klasy III Lpi w r. szk. 2009/2010) uczestniczyły w ogólnopolskim spotkaniu wolontariuszy programu Starszy Brat - Starsza Siostra w Warszawie pod hasłem "Misja życiowa - walka czy praca u podstaw - problemy wyborów młodych ludzi w różnych sytuacjach dziejowych". Program spotkania obejmował warsztaty przedmiotowe, wyjście do teatru oraz spacer po Warszawie.

Szkolna akcja PCK - oddawanie krwi

W dniu 11 lutego 2010 r. zorganizowano w szkole akcję oddawania krwi przez młodzież. Chętnych było zaskakująco dużo, krew oddało 37 uczniów, w sumie oddano 16 litrów krwi. Akcję poprzedził apel szkolny, na którym głos zabrał Prezes PCK. Zaprosił uczniów Szkolnego koła PCK do konkursu o najwyższą średnią, gdzie - jak się okazało w czerwcu na koniec roku - warto było wziąć udział ze względu na cenne nagrody :-D.

"Bezpieczny uczeń - jak unikać zagrożeń"

27 kwietnia 2010 roku odbyło się w szkole spotkanie młodzieży z pracownikami i studentami Policealnej Szkoły Detektywów i Pracowników Ochrony O'CHIKARA, informujące uczniów m.in. o zasadach bezpiecznego zachowania się podczas wakacji.

Spotkanie uczniów z osobami niewidomymi

W dniu 22 kwietnia 2010 roku odbyło się spotkanie młodzieży z osobami niewidomymi - Panią Barbarą Szymańską - Wiceprezes Zarządu Fundacji Audiodeskrypcja oraz Panem Tomaszem Strzymińskim. Młodzież dowiedziała się, jak zachować się w towarzystwie niewidomego, w jaki sposób rozpoznają oni kolory, źródła światła, korzystają z komputera, Internetu, oglądają filmy. Spotkanie pozwoliło uczniom spojrzeć na rzeczywistość z nieco innej perspektywy.

AKCJE SZKOLNE:

i wiele innych :)

Rok szkolny 2007/2008

Klub Ośmiu

Działalność Klubu Ośmiu nie uległa zmianie, wolontariusze spotykali się i opiekowali dziećmi z ZSO w Sokółce w ciągu całego semestru. Jak zawsze chętnie angażowali się też w szkolne akcje:

Wolontariusze Klubu Ośmiu są w klasach maturalnych, kończą już swoją działalność klubową. Dlatego od bieżącego semestru do Klubu Ośmiu należą:

  1. Monika Czaplińska
  2. Ewa Maciejczyk
  3. Monika Miltyk
  4. Magdalena Matuk
  5. Katarzyna Żarkowska

Zapraszamy wszystkich chętnych do uczestnictwa w Klubie Ośmiu!!!

Przyjazna Szkoła

Od 1 września do 5 grudnia 2007 r. nasza szkoła brała udział w "Rządowym programie wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży" - "Przyjazna Szkoła". Celem programu było:

  1. wprowadzenie rozwiązań zwiększających efektywność kształcenia i wychowania,
  2. dostosowanie kształcenia do potrzeb gospodarki opartej na wiedzy,
  3. wdrożenie modelu pracy z uczniem skoncentrowanym na podnoszeniu umiejętności,
  4. zapobieganie przerwaniu realizacji obowiązku nauki i ukończeniu edukacji na niższym poziomie kształcenia,
  5. wzmocnienie funkcji wychowawczej szkoły,
  6. zagospodarowanie czasu wolnego uczniów.

Zakładane cele zostały zrealizowane, zajęcia odbywały się po lekcjach, czas wolny uczniów zagospodarowano w sposób atrakcyjny, korzystny, ze wskazaniem na racjonalne jego wykorzystanie. Zorganizowano 16 kół zainteresowań - zajęcia rozwijające zainteresowania, zamiłowania i uzdolnienia, zajęcia o charakterze psychologiczno-pedagogicznym wspierające rozwój ucznia, zajęcia kształtujące postawy przedsiębiorczości, zajęcia o charakterze sportowo-rekreacyjnym. Zajęcia prowadziło 17 nauczycieli ZSZ. Przeprowadzono 640 godz. zajęć pozalekcyjnych. Grupę docelową stanowiło 180 uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Sokółce, głównie z obszarów wiejskich Powiatu Sokólskiego. Większość uczniów pochodziło z rodzin o niskich dochodach, których nie stać na opłacanie dodatkowych zajęć. Dlatego program cieszył się dużym powodzeniem wśród młodzieży. Spotkania nauczycieli z uczniami przebiegały w atmosferze pracy, chęci zdobycia wiedzy, rozwoju zdolności, umiejętności, zainteresowań i sprawności fizycznej przez uczniów.

Poza tym - i między innymi - to:

Rok szkolny 2006/2007

Wolontariuszami Klubu 8 do tej pory byli:

  1. Edyta Bohdan
  2. Anna Maksymowicz
  3. Izabela Kunicka
  4. Emilka Śliżewska
  5. Kasia Kościuk
  6. Judyta Mitręga
  7. Karol Wróblewski
  8. Mateusz Dąbrowski
  9. Kamil Zaniewski
  10. Elżbieta Hajduczenia

Rok szkolny 2005/2006

Klub Ośmiu

W dzisiejszych czasach, kiedy to świat pędzi za pieniądzem; gdy człowiek żąda za przysługę coś w zamian; gdy dobroć ludzka staje się wartością - szkoła postanawia dać pozytywny przykład ludzkich zachowań: promuje wolontariat. Prężnie działa tu Klub Ośmiu z programem "Starszy Brat - Starsza Siostra" pod opieką pedagoga szkolnego - IZABELI GARKOWSKIEJ.

Wolontariusze, a są nimi:

swój czas wolny przeznaczają na opiekę nad dziećmi ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Sokółce, pochodzącymi z rodzin dysfunkcyjnych, patologicznych, mających dodatkowo trudności w nauce. Spotykają się z dziećmi systematycznie, 1-2 razy w tygodniu, pomagają odrabiać lekcje, tłumaczą niezrozumiałe treści nauczania, rozmawiają i wspólnie rozwiązują kłopoty i problemy nie tylko dotyczące szkoły. Prawie wszyscy podopieczni potrzebują wsparcia i opieki, gdyż ich dom rodzinny niejednokrotnie nie spełnia swej nawet podstawowej roli.

Systematycznie spotykają się z pedagogiem szkolnym, omawiają sprawy bieżące, napotkane trudności w relacjach z dziećmi, szukają rozwiązań. Młodzież relacjonuje przebieg spotkań z dziećmi i gdy następuje taka potrzeba - pedagog interweniuje, rozmawiając dziećmi, ich rodzicami bądź z pedagogiem szkolnym z SP Nr 3, Panią Krystyną Daszuta.

Na początku roku szkolnego 2005/2006 wspólnie został ustalony roczny plan pracy Klubu. Mimo, iż największym problemem w działalności Klubu jest pozyskanie funduszy na realizację zamierzonych celów - zaplanowano, oprócz cotygodniowych spotkań, comiesięczne wyjścia z dziećmi na różne imprezy. We wrześniu zorganizowano ognisko, w październiku dzieci obejrzały w kinie Sokół film "Szeregowiec Dolot", w listopadzie młodzież wraz z podopiecznymi zapoznała się z pracą strażaków, a w grudniu sporządzono paczki świąteczne dzieciom.

Młodzież z Klubu Ośmiu bardzo chętnie i spontanicznie bierze udział we wszelkich akcjach organizowanych w szkole:

Wolontariusze czuwają nad dziećmi, nad ich zachowaniem, kulturą słowa, sposobem rozwiązywania problemów oraz służą radą, pomocą i wiedzą. Potrzebna jest jednak interwencja pedagog Izabeli Garkowskiej i Krystyny Daszuta, gdyż dziecięca wyobraźnia, oczekiwania i wywieranie presji na wolontariuszach niejednokrotnie przekracza granice normy.